Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

42. Трендвотчер [4♡]

Контекст

Відгадайте загадку: чому кожні два роки попит на смарт-годинники різко зростає, а потім поступово спадає на користь звичайних механічних? Подумайте, адже відповідь лежить на поверхні… Якщо ви знайшли ключ до загадки, вітаємо: можливо, у вас є маркетологічна жилка, і за вашим талантом вже полюють великі корпорації та бренди! Кожні два роки проходить Олімпіада (літня і зимова), здоровий спосіб життя популяризується і стає новим трендом, тому люди більш активно купують переносні товари та одяг для тренувань. Ця загадка не така вже й складна, однак мало хто задумується: яка, здавалось би, далека для багатьох подія у світі спорту прямо впливає на наші витрати. Навіть ті, хто не цікавляться Олімпіадою, підпадають під вплив нового тренду через інші канали (наприклад, соціальні мережі) та стають цільовою аудиторією спортивного товару. Чудо!

Насправді, це зовсім не магія, а всього лише маркетинг. «Все нове – це добре забуте старе» – цей вислів як найкраще демонструє суть трендів. Кожен рік ми відкриваємо все нові тренди та віяння, однак усі вони видозмінюються та циклічно приходять у нашу культуру знову й знову. Новим трендом, як би це каламбурно не звучало, став трендвотчінг – процес спостереження, сканування, виявлення та прогнозування трендів у різних сферах маркетингу та бізнесу. Аби залишатися конкурентоспроможними, такими техніками користуються більшість успішних компаній, таких як Netflix, Adidas, Spotify, Tommy Hilfiger, Volvo, WWF, MasterCard, Unilever, L'Oréal тощо. Для того, щоб на момент виходу продукту він уже не був застарілим, трендвотчери аналізують майбутнє, спираючись на матеріали та ресурси того, що є зараз. В певному сенсі, такі спеціалісти – наче екстрасенси маркетингу, однак їх робота базується не на пустих припущеннях, а на цілком реальних стратегіях, матрицях та методах аналізу.

Як окрема сфера трендвотчінг з'явився порівняно нещодавно, а саме в 2002 році, коли в Нідерландах економіст Райнер Еверс заснував компанію TrendWatching. Сьогодні компанії в США та Європі навіть створюють внутрішні відділи з відслідковування трендів, які знаходять споживацькі інсайти (несвідому мотивацію людини зробити покупку) та аналізують їх. Трендвотчінг є обов’язковим елементом при створенні та веденні будь-якого бізнесу, адже саме від прогнозування залежить велика кількість прибутку. Наприклад, 1 серпня 2003 зявилася мережа MySpace, а 4 лютого 2004 – Facebook. Перша із них не стала популярною і швидко застаріла, а у Марка Цукерберга вийшло побудувати багатомільйонну імперію. Цей приклад яскраво доводить, що вгадати тренд та вчасно представити відповідну інновацію – один із найголовніших секретів успіху, і саме цьому навчає трендвотчінг. Згідно Gartner, сьогодні компанії вкладають до 10% капіталу в маркетинг, і це є найбільшим полем інвестицій. У 2016-2017 роках західні компанії MindBody, Salesforce, Bottomline Technologies, Tableau, Oracle і Johnson & Johnson навіть мали маркетинговий бюджет, який становив понад 20% від їх загального доходу, і згідно опитування, маркетинг відповідає за зростання доходів компанії на 38,4%. Згідно звіту B2B Content Marketing, 38% опитаних компаній планують збільшити бюджет на контент-маркетинг та прогнозування продажів в найближчі 12 місяців, тому професія трендвотчера продовжуватиме зростати.

Що потрібно знати

Трендвотчер займається оглядом та аналізом нових тенденцій на ринку з метою планування та розвитку маркетингової політики компанії. Він аналізує тенденції серед переваг споживачів та складає прогнози на майбутнє. Трендвотчер вивчає зміни в економіці, політиці, науці, культурі та суспільному житті, досліджує аудиторію, вивчає тренсеттерів (лідерів думок, які формують тренди та складають 2,5% усіх споживачів), а пізніше складає рекомендації для бізнесу: карти трендів, аналіз конкурентів та тренд-сигналів, звіти зі своїми висновками тощо.

Що потрібно вміти

Для входження у професію вам знадобляться знання маркетингу та рекламних технологій, а також володіння іноземною мовою. В українських університетах ще немає спеціальності трендвотчінгу, однак ви можете отримати базову освіту на програмах із соціології, реклами або маркетингу, а пізніше пройти додаткове навчання для підвищення кваліфікації – отримати диплом магістра з соціального аналізу, інноваційного маркетингу або комунікацій, або закінчити курси з трендвотчінгу в українських та зарубіжних школах. Отримати базову освіту ви можете в більшості університетів України, найкращими з яких є Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Львівський національний університет імені Івана Франка, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, Києво-Могилянська академія, Одеський державний університет імені І. І. Мечникова, Сумський державний університет тощо. Для вступу вам знадобляться сертифікати ЗНО з української мови і  літератури, математики та іноземної мови / історії України / біології / географії / фізики / хімії.

Трендвотчер має бути спостережливим та вміти працювати з великим об’ємом інформації, а також мати аналітичне мислення. Хороший спеціаліст у цій сфері – це перш за все психолог і слухач, який, мов сірий кардинал, слідкує за віяннями у різних галузях та аналізує, що ж відбувається у культурному та медійному просторі. Для першокласного трендвотчера новий пост відомого інфлюенсера у соціальній мережі – це ніби полотно, на якому написані настрої аудиторії, під впливом яких рекламних та маркетингових технік його зроблено, яке повідомлення в ньому насправді зашифроване, які вигоди та ризики приносять подібні публікації. У сучасному світі зміни відбуваються дуже швидко та динамічно, тому вам необхідно бути також уважним до деталей та зацікавленим у повістці трендів кожного дня.