Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

3. Розробник кібер протезів та імплантів [4♠︎]

Контекст

Кожного року у світі роблять близько 1 мільйона ампутацій. Головними причинами є діабет і травми, однак, є ще й ті, у кого кінцівок або певних органів немає від самого народження. Кіберпротези та імпланти дають таким людям можливість жити повноцінно, однак їх використовують лише 10% тих, хто позбавилися кінцівок – усі інші мають звикати до малофункціональниих косметичних протезів.

Біотехніка зараз є одним із найбільш перспективних напрямів розвитку в сучасній медицині:об’єм цього ринку склав $1 млрд доларів у 2020 році, і за прогнозом Grand View Research, він виросте до $1,75 млрд доларів на рік. Кіберпротези та імпланти – це не просто розумні кінцівки, які рухаються подібно людському тілу. Вони фактично продовжують людське тіло як і звичайні кінцівки. Це також імпланти очей, серця, легенів, мязів, кров’яних тілець, імпланти з розчинними ліками тощо. У 2015 році французькі вчені із Федеральної Політехнічної Школи в Лозанні навіть створили полімерний імплант спинного мозку, який може повернути активне життя тисячам паралізованих людей. Нагадує кіберпанк, чи може сюжет науково-фантастичного фільму «Людина проти кіборга» 1995 року? Ні, це всього лише нова реальність – інклюзивне майбутнє, де інваліди з обмеженими можливостями зможуть активно та повноцінно жити.

За даними Міністерства соцполітики, в Україні понад 2,5 млн людей живуть з інвалідністю. Українська стартап-компанія  з розробки кіберімплантів Esper Bionics наразі оцінює об’єм ринку в лише 50 установок на рік (при цьому всього в країні щорічно встановлюють 1100 протезів рук). Очевидно, що з розвитком медицинських технологій кіберімпланти та протези мають стати більш доступними та поширеними для людей з інвалідністю. Якщо ви хочете стати частиною кібермайбутнього, професія розробника кіберімплантів та протезів саме для вас – ви станете фактично дизайнером нового людського тіла.

Що потрібно знати

Наразі великою проблемою кібермедицини в галузі створення імплантів та протезів є низький поріг або неможливість їх адаптації до людського тіла. Розробник кіберпротезів та імплантів буде займатися проектуванням таких пристроїв – це буде відбуватися на перетині нейромедицини та технологій. Майбутні кіберпротези мають бути зручними, індивідуалізованими під тіло та мозок кожного окремого пацієнта, практичними та автоматичними. Розробник кіберімплантів та протезів буде фактично будувати довірливі відносини між людським мозком та технологіями, тобто навчати нейрони, що відтепер цей механізм – частина тіла, і вона може функціонувати як і будь-яка інша.

Кіберпротези та імпланти – це по суті продукт медицини, нейрофізіології, інженерії та програмування. Такі імпланти будуть використовуватися не лише в медицині, а ще й у воєнній та громадянській індустріях; їх можна буде вживляти людям без інвалідності для підвищення функціональності людського тіла.

Ви будете займатися саме розробкою таких пристроїв – для операцій по їх вживленню будуть профілювати хірургів. Вашим завданням буде дослідницька та інженерна робота, ви будете експериментальним шляхом розробляти найбільш універсальні та практичні кіберімпланти та протези. Звичайно, ви зможете обрати свою спеціалізацію – чи то працювати в травматології і розробляти протези кінцівок, або піти в офтальмологію та займатися імплантати очей. Можливо, вам навіть захочеться попрацювати над більш складними завданнями, як імпланти нейронів або шкіри.

Що потрібно вміти

Розробка біонічних протезів та імплантів – це завжди командна робота, яка не може виконуватися лише одним спеціалістом. В цю роботу входить розробка протезів та імплантів (інженерія), дослідження сигналів нервової та м’язової систем людини (медицина та анатомія), підбір біосумісних матеріалів, що не викликають відторгнення з боку людського організму (біохімія). По суті, ви можете стати таким розробником, маючи освіту з біології, нейрофізіології, програмування, хімії, математики або електроніки. Один із варіантів – отримати базову медицинську або біоінженерну освіту.

Також ви зможете увійти в цю професію з суто технічною освітою, наприклад інженерною. Для школярів доступні програми з робототехніки – наприклад, сервіс «Ardruino» або позашкільні програми в центрах науково-технічної творчості. В Україні також діє «Ukrainian Robotics Academy», де усі віком від 8 років можуть отримати курси з робототехніки та програмування, та центр сучасної STEM освіти «Boteon» - тут ви зможете отримати базові знання з техноінженерії.

Важливою професійною навичкою для такої роботи є креативність, великий науково-дослідницький інтерес, готовність постійно навчатися та розвиватися, вміння працювати з великими об’ємами інформації. Якщо ви не просто любите теоретичні відкриття, а й завжди міркуєте над тим, як застосувати свої знання на практиці та ще й на користь суспільства – ця професія створена саме для вас. Ви не лише будете на чолі сучасної медицини, а й станете героєм для тисяч людей з інвалідністю і відкриєте для себе шлях у науково-дослідницьку сферу.