Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

2. Біоетик [3♠︎]

Контекст

Науково-технічний прогрес 20-го століття показав, наскільки великими, але й лякаючими є перспективи зміни природи людиною. Щодня ми отримуємо все більше нової інформації про науку і техніку, і відтак відбувається усвідомлення відповідальності за негативні наслідки втручання в буття довкілля, за спроби протипоставити природу та людину, позмагатися силами з тим, що існувало за тисячі років до нас. Виникає гостра потреба розуміння та усвідомлення місця людини в екосистемі нашої планети, і багато людей сперечаються з приводу того, де саме проходе та межа, за яку не можна заступати. Фантасти та режисери особливо люблять фантазувати на тему кіборгів та апокаліпсисів, але що з цього приводу думаєте саме ви? Якщо ви колись задумувалися над питанням майбутнього людини в науково-технічному прогресі, або навіть фантазували, як захищатимете своїх рідних чи друзів від злих кіборгів із червоними очима, не думайте, що це були просто вигадки – насправді, ви, можливо, філософськи мислили над питаннями біоетики.

Біоетика - це відносно молода галузь науки, що спирається на багато відомих академічних дисциплін, таких як філософія, юриспруденція, соціологія, біологія та інші. Реагування ДНК, виведення нових видів живих організмів, втручання в структуру геному – усі ці питання складні не тільки з точки зору фізіології, а й з етичної також. Газетні статті про етичні проблеми генної інженерії вже зараз стурбовані тим, яку небезпеку ці винаходи можуть становити для людини, а це тільки початок! Питання біоетики актуальні не тільки для «експертів». Обговорення біоетичних проблем відбуваються в засобах масової інформації, навчальних закладах, лабораторіях, офісах та лікарняних палатах. У них беруть участь не лише лікарі, а й пацієнти, не лише науковці та політики, а й широка громадськість.

Сьогодні найбільш інноваційними розробками в медицині є генна інженерія, регенеративна медицина, наномедицина, нейротехнології. Цей прогрес, насправді, викликає неоднозначну думку у суспільстві – а чи є умовна «межа приватності» у людини як виду? Чи є етичним втручатися в живі організми? Саме цими питаннями займаються біоетики – філософи та медики в одному обличчі. Лише у 2016 році такі компанії як Google та Baidu інвестували в штучний інтелект майже 30 мільярдів доларів. Експерти з Єльського та Оксфордського університетів засвідчують, що існує 50-відсоткова вірогідність того, що роботи зі штучним інтелектом випереджатимуть людей на усіх посадах уже через 45 років. Але наскільки етичними є такі зміни? Чи готове до них людство? Ілон Маск вважає штучний інтелект та біотехнології найбільшою загрозою  21 століття – чи згодні ви з ним? Очевидно, це питання буде ще не раз підніматися на глобальному рівні. Саме біоетики будуть займатися питаннями збереження людини як виду та етичною оцінкою біобезпеки та ризиків сучасних науково-технічних винаходів.

Мета та цілі завдання

Спробуйте визначити, які саме питання сучасної біоетики цікаві саме вам – таким чином ви зможете побачити, чи підійде вам ця професія.

Що потрібно знати

Біоетик – це спеціаліст із моральних та етичних питань використання нових технологій у біомедицині, генетиці, транспантології та біоінженерії. Також він розглядає ці технології з позиції правових відносин. Саме біоетик буде захищати фундаментальні моральні цінності людства та живої природи в дискусіях про впровадження біоінновацій. Це вже стосується питань евтаназії, експериментів над тваринами та людьми, сурогатного материнства, опису критеріїв діагностики смерті. В майбутньому питання етики гостро постануть у сферах імплантування, транпантології, клонування, маніпуляцій зі стовбуровими клітинами.

Законодавчо питаннями біоетики в Україні займається Комісія з питань біоетики при Кабінеті Міністрів України, тож біоетик також матиме слідкувати за тим, щоб технологічна інновація не порушувала чинне законодавство. Біоетик зможе працювати в лікарнях, поліції, учбових закладах, адвокатських компаніях.  

Що потрібно вміти

Якщо ви бажаєте поєднати захоплення медициною та філософією, яка продовжує розвиватися і в майбутньому точно не зникне, ця професія саме для вас.

Звичайно, біоетик мусить бути принциповим та чесним. У цій професії важлива безкомпромісність – наприклад, питання пересадки органів може граничити не лише з морально-етичними питаннями, а й із кримінальною відповідальністю. Варто розуміти, що робота буде доволі стресовою, як і професія будь-якого іншого медика.

По суті, щоб стати першокласним біоетиком, треба володіти базовими знаннями з біології (особливо генетики), філософії, психології, біохімії та права. У Національному технічному університеті України “Київський політехнічний інститут” на факультеті біотехнології і біотехніки існує курс «Біобезпека та біоетика» для студентів-біотехнологів. Також можна обрати університети для отримання освіти з декількох спеціальностей одночасно, наприклад філософії та юриспунденції: Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Львівський політехнічний інститут, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна тощо. У деяких університетах США та Великобританії вже існують спеціальності, де можна отримати вищу освіту саме з біотехнологій, а в Європі це можна зробити в університетах Франції, Греції, Іспанії, Австрії, Бельгії.