Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16
Завдання

53. Пілот комерційних космічних кораблів [JOKER]

Контекст

На початку 2021 року японський мільярдер Юсаку Маедзава обявив про набір восьми людей для польоту на Місяць в 2023 році, а політ корабля Crew Dragon з Міжнародної космічної станції SpaceX з путівками ціною $55 млн на людину призначений на жовтень 2021. Загалом мандрівники космосом проведуть 2 дні в дорозі та 8 днів на борту з космонавтами, які працюють на орбітальній станції. Деякі назвуть це дещо ексцентричним, інші скажуть, що це взагалі безумство, однак це явище має дещо іншу назву – космічний туризм, абсолютно новий тренд, який стрімко набирає обертів. Квитки у відкритий космос вже продаються на роки вперед – а ви встигаєте на палубу?

Насправді, всі ми хоч раз у житті стикалися з темою астронавтики та космічних польотів у фільмах, мультиках або книгах фантастів. Дійсно, ця тема вже роками обговорюється, але розвідка, вивчення, висадка на інші планети, видобування та використання ресурсів із космосу – все це вже реальність. Деякі дослідники та економісти називають початок 21 століття старом так званої «космічної гонки»: приватний сектор космонавтики вже декілька років поспіль успішно обганяє державний. Американська компанія Virgin Galactic готується запустити регулярні тури у відкритий космос з 2022 року (їх забронювали вже 600 чоловік), а відомий мільярдер Джеф Безос, який вже став космічним мандрівником, нещодавно шокував величезним попитом на суборбітальні польоти у своєму проекті Blue Origin – квитків продано вже більше ніж на $100 млн. Згідно доповіді ResearchAndMarkets за 2021 рік, до 2027 року ринок космічного туризму досягне розміру в 1,7 мільярда доларів зі зростанням суборбітального туризму на 15,6% і орбітального туризму на 13,1%. Найактивнішими країнами у цій сфері наразі є США, Китай, Канада та Японія, а найбільш конкурентними компаніями ResearchAndMarkets назвали Airbus Group SE, Boejing Compane, SpaceX, Zero 2 Infinity та ін. Інвестиційна компанія UBS прогнозує, що космічна галузь, вартість якої сьогодні становить близько 400 мільярдів доларів, до 2030 року подвоїться до 805 мільярдів доларів, а тривалі польоти літаками зовсім скоро заміняться прямими перельотами на ракетах. Незважаючи на те, що космічний туризм все ще перебуває на початковій стадії свого розвитку, з розвитком технологій, високою конкуренцією та зниженням вартості він зовсім скоро стане мейнстрімом, тож пропонуємо вам увійти в одну із найбільш фантастичних та захоплюючих сфер майбутнього, представники якої вже давно стали елітою – космонавтику, і стати частиною комерційного космічного туризму, а точніше, стати на її чолі – в кабіні пілота космічних кораблів.

Що потрібно знати

Пілот комерційних космічних кораблів займається управлінням космічного корабля, проводить роботи на Міжнародній космічній станції та виходить у відкритий космос. Наразі в Україні існують три основні спеціальності космонавтів: космонавт-випробувач, космонавт-інженер і космонавт-дослідник. Пілот космічних кораблів відноситься до першої групи: до його щоденних завдань входить проведення випробувань та досліджень різних технічних засобів і механізмів, а також безпосереднє пілотування літального апарату – зліт, посадка, координація роботи всіх систем і дій екіпажу. Варто зазначити, що пілоти більшість часу працюють на Землі: вивчають бортові системи, скафандри, елементи космічного корабля, різні аспекти операторської діяльності в умовах невагомості, теорію та практику стрибків з парашутом, формуванням правил поведінки екіпажу на борту корабля. Пілоти комерційних космічних кораблів працюватимуть у центрах підготовки космонавтів, компаніях і корпораціях космічного туризму та управління польотами, дослідницьких інститутах тощо.

Що потрібно вміти

В Україні всього три вузи готують космонавтів: Національний авіаційний університет та Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут» в Києві, і Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» в Харкові. Якщо ви хочете вчитися за кордоном, отримати диплом за фахом «космонавтика» та суміжних спеціальностей ви можете в Познанській Політехніці (Польша), Варшавській Політехніці, Університеті Майамі (США), Університеті Масарика (Чехія), Міжнародному космічному університеті в Страсбурзі (Франція). Якщо ви ще вагаєтеся з вибором професії, ви можете почати із онлайн-курсів з космонавтики: вони допоможуть вам зрозуміти теоретичні основи та специфіку цієї спеціальності. Програми з космонавтики та астронавтики доступні на платформах Stepik, «Твій сектор космосу» та Лекторіум.

Вимоги до пілота космічних кораблів дуже високі, і перш за все, ви маєте володіти бездоганною фізичною підготовкою: 100% зір, відсутність шкідливих звичок, міцне здоров'я (як у космонавта!), відсутність хронічних захворювань та здача усіх нормативів та тестувань фізичної підготовки. В 1961 році космонавт повинен був мати фізичну підготовку на рівні майстра спорту, однак зарази вимоги дещо менші: розвороти в стрибках на батуті, тренування на центрифугах, умовах тривалої ізоляції та вібростендах, підтягування, біг на лижах, плавання, і, звичайно, міцне психологічне здоров'я. Також є певні обмеження у віці (не старше 35 років) та розмірах тіла: аби влізти у скафандр, ви маєте бути не вище 190 см та не важче 90 кг, ступні мають бути не довшими на 29,5 см, а ширина стегон – не більше 41 см. Шлях до професії лежить через складне навчання та різні випробування, тому вам знадобиться велика мотивація, стресостійкість та міцний характер. Також ви маєте бути лідером та готовим до надзвичайних ситуація: на кораблі ви управлятимете великою машиною, від ваших дій залежатиме успішність польоту та життя багатьох людей. Якщо ви маєте гостре мислення, якщо ви завжди були готові до авантюр та пригод, якщо вашими улюбленими предметами у школі є фізика та астрономія, вам точно варто спробувати себе в такій перспективній сфері як космонавтика.