Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

52. Science-художник [A♡]

Контекст

Ми часто дивуємося витворам сучасного мистецтва: хтось захоплюється абстрактними полотнами, хитромудрими інсталяціями та екстравагантними перфомансами, а інші просто вважають їх сурогатом класичної творчості майстрів минулого, таких як Рембрандт, да Вінчі або Тиціан. Точкою відліку так званого сучасного мистецтва вважається початок ХХ століття, коли відбувся значний соціально-економічний прорив, і тисячі людей вийшли із злиденного життя, однак зараз, в ХХІ столітті, ми переживаємо нову революцію. Наука і техніка займають все більший простір у нашому щоденному житті, а вчені та винахідники стають новими селебріті. Часто, коли ми думаємо про науку, ми асоціюємо її з абстрактними позначеннями, формулами, які важко прочитати або зрозуміти. Це може стати несподіванкою для людей, які ніколи глибоко не вивчали науку, але насправді деякі з найбільших умів науки – це насправді творчі люди. Допомагати перетворювати науку на естетику та мистецтво, а також популяризувати наукове мислення та досягнення вчених допомагають science-художники – представники нового творчого напрямку, сайнс-арту.

Насправді, поєднання науки та мистецтва з'явилося ще сотні років тому. Наприклад, Шарль Мессьє, французький астроном XVIII століття, мав каталог із близько 110 малюнків зі своїх журналів. У своїх спостереженнях за нічним небом у пошуках блукаючої комети Галлея він намалював незліченну кількість галактик, скупчень та туманностей. Ще один приклад, точно відомий усім нам: Леонардо Да Вінчі, який часто використовував мистецтво як спосіб втілити свою уяву та абстрактні думки в реальність. Багато з його малюнків та наукових ідей призвели до практичних винаходів, що змінили наше життя. Направді, у минулому, під час великих періодів просвітництва, наукові революції часто супроводжувалися мистецьким бумом. Прикладом цього є яскравий приклад епохи Відродження, яка сталася в Європі після довгих темних, насильницьких часів. Сьогодні світ переживає нову революцію, науково-технічну, і наше мистецтво знову видозмінюється, перетворюючись на синтез прогресу та естетики у формі так званого сайнс-арту.

Сайнс-арт – це новий напрям художнього мистецтва, твори якого базуються на науково-технічних досягненнях та технологічних трендах. Така форма мистецтва безпосередньо рефлексує над суттю новітніх технологій та наукових відкриттях. Колаборації науковців та художників стають все більш популярними, і щоденні публікації в соціальних мережах з хештегом #SciArt свідчать про те, що розрізнені на перший погляд концепції можуть співіснувати. Відомі спонсори, включаючи Національний науковий фонд США в Олександрії, Фонд Саймонса в Нью-Йорку та «Wellcome» у Лондоні, підтримують багатомільйонними інвестиціями мистецько-наукові проекти на широкий спектр тем, включаючи зміну клімату та штучний інтелект. Сайнс-арт також підтримується прогресивними навчальними закладами: наприклад, в MIT існує Центр науки, мистецтва і технології, а Нью-Йоркська школа візуальних мистецтв вже запустила програму по біоарту.

Що потрібно знати

Science-художник – це митець, який створює арт-об'єкти образотворчого мистецтва (картини, інсталяції, мозаїки, ікони тощо) на основі наукових досліджень. Творчість science-художника лежить на перетині науки, мистецтва та технологій, і його роботи, що спираються на наукову та дослідницьку базу, мають на меті через естетику пояснювати та популяризувати науку. Такі художники працюють в тісному контакті з вченими, інженерами, науковцями, медиками, програмістами, а їх роботи демонструються як у картинних галереях, так і на наукових лекціях та симпозіумах. Science-художники працюватимуть в сучасних арт-галереях та культурних просторах над індивідуальними та колективними проектами, зможуть стати медіа-персонами та виступати з популяризацією науки, співпрацюватимуть з науковими лабораторіями та дослідницькими інститутами, отримуватимуть замовлення від крупних компанії для візуалізації комерційних розробок у сфері високих технологій і просто будуть самостійними творцями сучасного мистецтва, виставляючи свої роботи на персональні виставки.

Що потрібно вміти

Для входження у професію science-художника вам знадобиться освіта з образотворчого або декоративно-прикладного мистецтва, дизайну, живопису або суміжних спеціальностей. Вибір навчальних закладів для отримання диплому з цих спеціалізацій дуже великий: ви можете навчатися в Україні або за кордоном. Серед вітчизняних ВНЗ для отримання творчої спеціальності найкращими є Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури (м. Київ), Київська державна академія декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука, Львівська національна академія мистецтв, Харківська державна академія дизайну і мистецтв, Одеська національна музична академія імені А. В. Нежданової (кафедра образотворчого мистецтва) тощо. Для вступу до цих навчальних закладів вам знадобиться сертифікат ЗНО з української мови та літератури і історії України, а також проходження внутрішнього творчого конкурсу.

Після отримання базової освіти вам знадобиться підвищення кваліфікації у сфері сайнс-арту, аби краще розумітися на сучасних тенденціях науки та техніки. Для цього ви можете проходити онлайн-курси із теми, що цікавить вас в науці: робототехніка, нанотехнології, генна інженерія, астрономія тощо. Отримавши базові знання, ви зможете краще розуміти основні теоретичні принципи певного наукового напряму та розвиватися в ньому як художник.

Аби стати відомим science-художником, вам потрібно мати аналітичний та творчий склад розуму. Із особистих якостей, вам необхідно володіти творчим підходом до виконання задач, неординарним мисленням, бажанням вчитися нового та досліджувати. Якщо ви з дитинства бачили в зоряному небі не просто красу, а й могутність далеких космічних тіл, цікавилися наукою та захоплювалися красою тканин під мікроскопом, можливо, вам варто спробувати втілити своє креативне начало в науці та стати вченим у сфері мистецтва.