Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

33. Спеціаліст із перебудови [8♢]

Контекст

В липні 2021 року Міністерство розвитку громад і території України оголосило початок масштабної програми з реконструкції «хрущовок». Будівлі, зведені в 1960-х роках, потребують капітального ремонту: срок їх експлуатації складає 40-50 років, і цей термін вже давно закінчився. Економісти прогнозують, що кожна гривня, витрачена на перебудову «хрущовок» дасть мінімум декілька гривень ВНП, а це величезні кошти: тільки в Києві таких будівель більше 3-х тисяч. Та й погодьтеся, зовнішній вигляд радянських «хрущовок», як би вони не нагадували дитинство, вже давно потребує реновації. Саме для цієї роботи нашій країні знадобиться велика команда спеціалістів із перебудови – вони займатимуться омолодженням подібних будівель засобами архітектури та будівництва.

Перебудова – це процес, в результаті якого вносяться зміни в інженерні мережі, конфігурації та конструкції будівлі. До перебудови відносяться перепланування, частковий розбір, посилення та заміна конструкцій, посилення фундаменту, прибудова нових частин до будівлі, покращення фасаду, реорганізація, заміна інженерних комунікацій тощо. Також до перебудови у майбутньому входитимуть заходи із покращення автономності будівель та їх екологічної сталості.

Населення нашої планети та масштаби урбанізації з кожним роком все зростають. Зараз у світі більше половини населення проживають у містах, а до 2030 року доля містян досягне 60%. Саме в міста приходить велика кількість наукових інновацій, відбуваються інженерні прориви, міста стають центром технологічних та наукових досягнень, і останнім часом континентальну Америку та Європу захопив «бум» реконструкції та перебудови історичних та застарілих будівель. У Великобританії треба щорічно будувати 300 тисяч нових квартир, аби забезпечити населення житлом, а місця катастрофічно не вистачає. Європейські країни вже мають великий досвід із перебудови: в 1970-х роках у Великобританії відсоток усіх реноваційних робіт складав 22% від усього будівництва загалом, а через 20 років – вже 42%, тобто майже половину. В основному це стосується модернізації жилих та промислових будівель: на території заводів, фабрик та цехів роками накопичуються токсини, пил, копоть, радіація, підвищується рівень шуму тощо. Реконструкція та перебудова позитивно впливають на характеристики усього міста, якість кварталу та позитивно впливають на екологічний стан довкілля: професійна перебудова можуть призвести до зниження споживання енергії на 80%, і Федеральний уряд Німеччини навіть постановив до 2050 року перебудувати більше 18 мільйонів житлових будівель і близько 1,7 мільйона нежитлових будівель до «кліматично нейтрального» стану, тобто такого, де вони практично не вироблятимуть СО2. Саме такі позитивні результати впливають на розповсюдження ідеї перебудови по всьому світу, тож професія спеціалісті із перебудови з кожним роком стає все більш актуальною у сфері архітектури. 

Що потрібно знати

Спеціаліст із перебудови – це співробітник будівельної компанії, до компетенції якого входить оцінка зношеності будівель для подальшого проведення ремонтних робіт, реставрації або перебудови за допомогою нових технологічних рішень. Попередником цієї професії можна назвати реставратора, однак спеціаліст із перебудови має володіти також компетенціями урбаніста, інженера та архітектора. Його завдання – не просто відновити зовнішній вигляд будівлі, а підвищити її функціональність та модернізувати її більш сучасними будівельними матеріалами. Також він займається переплануванням. Також спеціаліст із перебудови підбирає матеріали та технології до кожного окремого випадку та контролює будівельні роботи бригади. Спеціалісти з перебудови працюватимуть у містобудівних комітетах, девелоперських і будівельних компаніях та архітектурних бюро.

Що потрібно вміти

Для входження у професію вам знадобиться освіта з будівництва, інженерії або архітектури та подальше підвищення кваліфікації за допомогою різних курсів та самоосвіти. В якості основної спеціалізації ви можете здобути освіту у напрямах «архітектура», «архітектура та містобудування», «архітектура та будівництво» в Київському національному університеті будівництва і архітектури, Харківському державному технічному університеті будівництва та архітектури, Придніпровській державній академії будівництва та архітектури, Одеській державній академії будівництва та архітектури, Львівській політехніці, Харківській школі архітектури тощо. Для вступу знадобиться скласти ЗНО з української мови та літератури, математики, а також пройти творчий конкурс із композиції, креслення, рисунку, основ архітектури тощо (залежно від ВНЗ).

Перебудова передбачає володіння навичками одразу декількох галузей, а також вимагає регулярного навчання та підвищення кваліфікації. Головними професійними компетенціями спеціаліста із перебудови є вміння планувати та організовувати команду, навички застосування сучасних технологій будівництва та ІТ, уважність до деталей, аналітичне та творче мислення. Якщо ви в дитинстві завжди любили грати в конструктор, маєте логічний склад розуму і вважаєте, що стара частина вашого міста – найгарніша, вам підійде саме ця професія.