Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

29. Оптимізатор систем енергоспоживання [4♢]

Контекст

Вам колись приходив такий рахунок за комунальні послуги, який викликав здивування і обурення? «За що?» – зазвичай питають у таких папірців, але, на жаль, вони не відповідають. У таких ситуаціях ми можемо задуматися, чи можна хоч якось заощадити енергію та знизити рівень споживання – менше витрачати води, економити світло, не залишати зарядні пристрої в розетках. Якщо у вашій родині так колись робили, або якщо ви самі хоч раз задумувалися над цим питанням, можливо, вам варто спробувати більш масштабні стратегії і увійти у професію, що дуже скоро стане необхідною на всіх підприємствах і комунальних системах – оптимізатор систем енергоспоживання.

Електроенергія – це основа економічного та соціального розвитку населення нашої планети, яке, за прогнозами, досягне 10 мільярдів людей до 2050 року. Її виробництво на душу населення може служити індикатором економічного розвитку, однак цей показник вимагає обережного ставлення. Електроенергія не доступна кожній п’ятій людина на Землі, і при цьому саме електроенергія складає близько 25% викидів парникових газів. Очевидно, що нам необхідно вже зараз задуматися над оптимізацією використання природних ресурсів та активніше імплементувати способи отримання відновлюваної енергії.

Оптимізація енергоспоживання на виробництвах – це комплекс заходів, направлених на зниження витрат на енергетичні ресурси та впровадження нової системи управління енергоспоживанням (систем енергоменеджменту підприємства). Для населення це – скорочення вартості комунальних витрат, для країни – економія ресурсів та підсилення промислового та економічного статусу, для екології – зменшення парникових викидів, а для виробництв – зниження витрат на пальне та зменшення собівартості випуску продукції. Оптимізація енергоспоживання – це найпростіший та найшвидший спосіб забезпечення енергетичної ефективності підприємства. Згідно компанії з інженергінгу Green Project Group, за умови комплексного підходу до автоматизації показники економії можуть становити від 25% до 30%. ККД теплових електростанцій має великі обмеження: наприклад, АЕС витрачають на обігрів навколишнього середовища близько 30% енергії, і лише 30% перетворюється на електроенергію. В 2008 році світове виробництво енергії склало 143 ПВт·г, а споживання – всього 98 ПВт·г.

В Україні енергетичні витрати сягають 100 мільйонів гривень щодня – для порівняння, на воду ми витрачаємо 4 мільйони гривень. Ефективне енергокористування допоможе нам у створенні нових робочих місць та економічному зростанні. В 2017 році в Україні вже було прийнято Закон про енергоефективність будівель, який визначив основні соціально-економічна та організаційні засади у сфері забезпечення енергетичної ефективності будівель, однак нам доведеться також замислитися над оптимізацією енергоресурсів на виробництвах.

Що потрібно знати

Оптимізатор систем енергоспоживання проводить комплексну експертизу процесу енергоспоживання, виявляє їх помилки та порушення, проводить визначення суми переплат та розробляє можливості уникнення цих витрат шляхом оптимізації вже наявних ресурсів. Він розробляє нові методи скорочення використовуваної енергії, допомагає інженерам-енергетикам у створенні нових енергетичних пристроїв та приладів та моніторить результати впроваджених інновацій.

Також такий спеціаліст займатиметься оптимізацією відновлюваної енергії – гідроенергії, енергії вітру, сонячної енергії, геотермальної енергії, біомаси та енергії припливів та відливів тощо.

Що потрібно вміти

Для входження у професію вам знадобиться вища профільна освіта за спеціальностями «енергетика», «електрична інженерія», «електромеханіка» або «інженерна енергетика». Отримати диплом із цих спеціальностей можна в Національному авіаційному університеті (м. Київ), Сумському національному аграрному університеті, Державному університеті інфраструктури та технологій (м. Київ), Львівській політехніці, Криворізькому національному університеті, Харківському політехнічному інституті тощо. Аби вступити на ці освітні програми, необхідно скласти ЗНО з української мови та літератури, математик та іноземної мови / історії України / географії / фізики / біології / хімії.

У оптимізатора систем енергоспоживання мають бути розвинені конструкторські якості та навички стресостійкості. Також корисним стане знання англійської мови для обміну досвідом з іншими країнами та високий рівень володіння ПК.