Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

27. Оператор крос-логістики [2♢]

Контекст

Ще кілька сотень років тому торговельні маршрути були важливою частиною економіки кожної країни. Згадайте Великий шовковий шлях – тисячі кілометрів, місяці подорожей, конфлікти на кордонах та небезпечні маршрути, однак навіть такі умови не лякали торговців перед вигодою продажу. Ще з давніх часів торгівля була важливим елементом економіки, надійним методом отримання прибутку – і сучасність тому не виняток.
Сьогодні, з неперервною глобалізацією та тенденцією до інтеграції світової економіки, контакти між країни щороку стають все більш тісними, а взаємний розвиток та спільність стають головними особливостями розвитку світової економіки на даний час. Логістика є основною ланкою такої взаємодії. За визначенням CLM, логістика – це частина процесу поставок, який передбачає планування, реалізацію та контроль переміщення й складування товарів з найбільшою ефективністю та найменшими витратами. Мета цього процесу – задовольнити послуги споживачів. Логістика, по суті, існувала ще із зачатками торгівлі як процесу товарообміну, який ми знаємо зараз – від поля чи плантації до рук споживача товар долає великий шлях, і планування його є важливою частиною усього процесу продажу. Наприклад, згідно статистиці, до 12% загальної вартості на продукцію для покупця складають витрати на перевозку та зберігання товару.

Більше 33% доходу країн, що розвиваються, і 20% доходу промислово розвинутих країн знаходяться в прямій залежності від експорту. Близько 10-12% зайнятих у сфері послуг та 40-45% в оброблювальній промисловості пов’язані із зовнішньою торгівлею. Згідно даних Мінфіну, в Україні у 2020 році експорт товарів та послуг склав $60 млрд, і саме зовнішньоторговельний оборот товарів складає для нашої економіки надзвичайно важливий сектор розвитку. Аби ефективно розвивати його й надалі, нам знадобляться спеціалісти із крос-логістики – тобто міжнародної логістики, перевезень та поставок між двома країнами.

Збільшення міст, потреба в нових об’єктах інфраструктури – все це збільшує навантаження на транспортні мережі, і вже з'явилася потреба в новому проектуванні, оптимізації та контролю витрат енергії. В сучасному світі необхідна оперативна та незатратна доставка товару споживачу, і досягти цього можна не так трансформацією самої технології перевезення, а більш ефективного управління вже наявними ресурсами. Саме цим і займатиметься оператор крос-логістики – спеціаліст із розбудови оптимальних маршрутів для товарообміну та обміну послугами.

Що потрібно знати

Оператор крос-логістики займається підбором оптимального способу доставки вантажу та контролем переміщенням людей за допомогою різного виду транспорту. Також він моніторить проходимість транспортних вузлів та перерозподілом потоків транспортних мереж. Такий спеціаліст досліджує ринок кросбордерної та локальної логістик різних країн та організовує міжнародні логістичні процеси. Іншими словами, оператор крос-логістики визначатиме найбільш оптимальний маршрут із точки А в точку Б для впровадження безперебійного трафіку пасажирів та товарообігу.

Що потрібно вміти

Для входження у професію вам знадобиться вища освіта зі спеціальностей «логістика», «менеджер з логістики», «транспортні системи», «менеджмент». Безпосередньо за напрямом «логістика» підготовку здійснюють три транспортні ВНЗ: Національний Авіаційний Університет (НАУ), Національний транспортний університет (НТУ) і Державний економіко-технологічний університет транспорту (ДЕТУТ). Також отримати цю спеціальність можна в Київському університеті економіки і технологій транспорту, Харківському національному економічному університеті, Полтавській політехніці імені Юрія Кондратюка. Для вступу на цю спеціальність необхідно здати ЗНО з української мови та літератури, матиме тики та історії України / іноземної мови / географії. Освітній напрям логістики особливо популярний у Польщі, де отримати диплом із логістики можна в Міжнародному Університеті логістики та транспорту у Вроцлаві, Університеті логістики у Познані, Вищій школі логістики у Познані. Також ви можете пройти курси з логістики в навчальному центрі «ДАНКО» в Києві, в бізнес-школі Kyiv Logistics School або центрі «Курсор», отримати диплом FIATA з міжнародного експедирування в PLASKE Academy тощо. На сайті «Лекторіум» курси з логістики доступні в безкоштовному доступі у форматі онлайн-навчання.

Логістика – це стратегія та логіка. Згадайте гру в шахи – перемагає той, хто за мінімальну кількість ходів та найкоротший час виграє суперника стратегічним мисленням. Аби стати першокласним логістом, необхідно мати критичне мислення, не боятися змінювати плани, думати логічно та мислити лінійно, категоріями. Якщо вам подобається все планувати наперед, якщо ви завжди були стратегом і вмієте швидко аналізувати ситуацію – така професія точно стане для вас цікавою, наче стратегічна гра. Використовуючи різні види транспорту, в реальному часі трансформуючи маршрут та процес доставки, ви будете тим самим гравцем на час та ефективність.