Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

22. Агрокібернетик [10♣︎]

Контекст

Сільське господарство давно перестало означати табуни корів та овечок, розгрібання навозу лопатами та марудну роботу в полі під палючим сонцем. В крупних фермерських комплексах посіви відбуваються не інтуїтивно, а виходячи із програмного аналізу цифрових карт врожайності; полив проходить через автоматизовані системи; турбота про здоров'я тварин виконується виходячи із даних про кількість вжитої ними їжі, пройденої за день відстані тощо. Сьогодні майбутніх агрономів та механізаторів навчають роботі зі штучним інтелектом та датчиками, адже тепер у полі працюють саме так: ГІС технології, GPS-нашийники на худобі, роботизовані фермерські рої, супутникові знімки, дрони, збір онлайн-даних допомагають фермерам отримати значні вигоди, підвищити ефективність та знизити негативний вплив на навколишню екосистему.

Агробізнес – це локомотив української економіки, адже на нашій території зосереджено близько 25% світових чорноземів, які роблять Україну одним зі світових лідерів постачання зернових та кормових культур. На кінець 2019 року агросектор у структурі експорту приніс майже 40% валютної виручки, що робить цю сферу провідною для підтримання української економіки. Однак, в Україні відсоток проникнення високих технологій в агросекторі поки що досить низький – близько 10-12%. В Німеччині, наприклад, використання інформаційних технологій у виробництві дозволило підвищити врожайність на 30%, а в США вже 80% фермерів використовують певним чином інформаційні технології у своїй діяльності. В 2018 році Кабінет міністрів України вже схвалив розпорядження про цифровізацію економіки та суспільства України, де також було згадано необхідність цифрового землеробства – використання геоінформаційних систем, глобального позиціонування, бортових комп’ютерів, старт-устаткування тощо.

В минулому сільське господарство вже переживало ряд революцій, кожна із яких дозволяє підвищити ефективність, врожайність та дохідність та якісно новий рівень. Сьогодні ми можемо спостерігати нову революцію – цифрову, яка, за ринковими прогнозами, може дозволити аграрному сектору задовольнити майбутні потреби зростаючого населення Землі. Комплексна цифровізація сільськогосподарського виробництва дозволить аграрія знижувати витрати на 23% в середньому. Саме для впровадження цих технологій у систему сільського господарства і знадобляться спеціалісти з агрокібернетики – без них у майбутньому сільське господарство вже не зможе існувати.  

Що потрібно знати

Сьогодні цілі штати програмістів та техніків працюють над автоматизацією заводів та фабрик, і схожі спеціалісти скоро з'являться і у сфері сільського господарства. Агрокібернетик – це спеціаліст з інформатизації  та автоматизації сільського господарства. В його обов’язки входить розробка нових технологій, пристроїв, механізмів, прикладних інформаційних систем, робототехнічних та кіберфізичних систем для автоматизації різних процесів виробництва сільськогосподарської продукції в агропромисловому комплексі. Він також займається впровадженням, обслуговуванням, ремонтом та вдосконаленням цих розробок.

Ця професія ще тільки з'являється на ринку праці, однак передові сільськогосподарські комплекси вже шукають таких спеціалістів. Вже досить давно стало зрозуміло, що підвищення ефективності наявних ресурсів набагато ефективніше, ніж збільшення площі полів та поголів’я, і саме агрокібернетики виконуватимуть цю роботу.

Що потрібно вміти

Спеціалізація агроінформатики та агрокібернетики поки що тільки планується до впровадження в більшості ВНЗ України, однак зараз ви вже можете отримати вищу освіту з агроінженерії в Національному університеті біоресурсів і природокористування України (м. Київ), Подільському державному аграрно-технічному університеті, Одеському державному аграрному університеті, Полтавській державній аграрній академії тощо. Аби вступити на цю спеціальність, необхідно здати ЗНО з української мови та літератури, біології та математики або історії України/географії.

Варто пам’ятати, що агроінформатика – це не просто абстрактне введення сучасних технологій, а вузька спеціальність, тому необхідні також знання з біології, математик та інформатики. Від таких спеціалістів вимагається трудолюбивість, відповідальність, вміння працювати в режимі багатозадачності та навички до аналізу великої кількості даних. Ваша робота буде навіть дещо творчою, тому креативність та нестандартне мислення стануть вашим козирем у молодій спеціальності, де можна буде постійно розвиватися та придумувати щось нове. Ви завжди бачитимете реальний результат своєї роботи, і якщо вас цікавить агрономія, ця професія стане для вас покликанням та справжнім заняттям для душі.