Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

19. Інженер-композитник [7♣︎]

Контекст

Згадайте винаходи людства, які докорінно змінили світ: що спадає на думку першим? Антибіотики, електроенергія, комп’ютер, чи може зброя? Мало хто скаже про композити, однак саме їх винахід докорінно змінив майже всі галузі промисловості.

Композити – це матеріали, виготовлені із двох або більше компонентів з різними фізичними та хімічними властивостями. Одним словом, це суміш. До створення композитів людство прийшло ще дуже давно: папірус, бетон, пластмаса – усі ці композити докорінно вплинули на нашу історію. Пізніше вони стали одним із чинників промислової революції, адже характеризуються високою стійкістю до механічних навантажень та малою вагою.

Сьогодні на композитних матеріалах засновані найбільш критичні та важливі галузі виробництва: авіація, архітектура, енергетика, автомобільна промисловість, виробництві побутових товарів та електроніки. Із них виробляють навіть марсоходи. Загальний обсяг ринку композитів оцінювався в $74 млрд в 2020 році, і, по, прогнозами, досягне позначки в $112 млрд вже в 2025 році. Сьогодні на композитних матеріалах засновані найбільш критичні та важливі галузі виробництва: авіація, архітектура, енергетика, автомобільна промисловість, виробництві побутових товарів та електроніки. Із них виробляють навіть марсоходи. У період 2010-2020 років найбільший приріст використання композитів спостерігався у повітряній енергетиці (зростання в 15%), а до 2030 року очікується зростання також у сфері автомобільної промисловості: наприклад, зараз частка вуглепластиків у автомобілях BMW складає всього 7% від загальної ваги авто, а в електромобілях Tesla – 2-3%. Розробка нових композитів теж стала окремою галуззю промисловості: нею займаються компанії Hexcel, Exel Composites та HRC. В США, у Північно-Західному університеті в Чикаго, частину процесу розробки нових композитів уже навіть довіряють штучному інтелекту. Світовий ринок композитів зростає на 4-5% щороку.

Зараз на композитні матеріали вчені та дослідники покладають великі надії. Особливо це стосується нанокомпозитів, які можуть дозволити вирощувати штучні імпланти кісток, виготовляти енергоефективні батареї, електроніку та пакувальні матеріали. З урбанізацією суспільства будування та розширення міст саме із композитів дозволить забезпечити довговічність та надійність конструкцій, а також значно зекономить бюджет різних рівнів. Наявність такого спеціаліста в компанії при виробництві взагалі допоможе зекономити значну частину коштів: використання правильних композитів допомагає космічній промисловості знижувати вагу апарату на 5-30%, а зниження ваги штучного супутника на навколоземній орбіті всього на 1 кг дозволяє зекономити більше 1 тисячі доларів! Якщо ви хочете стати частиною такого майбутнього, а також бути представником  однієї із галузей промисловості, яка розширюється найбільш стрімко, пропонуємо стати інженером-композитником.

Що потрібно знати

Інженер-композитник – це спеціаліст, який займається підбором композитних матеріалів для виготовлення деталей, механізмів, з’єднуючих конструкцій елементів робототехнічних пристроїв із заданими характеристиками, в тому числі з використанням 3D-друку. Такий фахівець займається підбором композитних матеріалів для виробництва необхідних деталей. Саме він вирішує, із чого виготовляти ті чи інші елементи. Він займатиметься аналітичною та дослідницькою діяльністю (вивченням нових технологій, проведенням випробувань нових матеріалів), а також обслуговуватиме виготовлення деталей та конструкцій із композитних матеріалів).

Що потрібно вміти

Інженер-композитник має володіти професійними навичками зі збору та аналізу інформації, підготовки макетів. Також необхідні знання у сфері робототехніки, програмування та інженерії. Ви можете увійти в цю професію, отримавши вищу освіту в одному із цих напрямів. У деяких університетах України також навчають проектуванню та виробництву конструкцій із композитних матеріалів, наприклад у Харківському авіаційному інституті (кафедра композитних конструкцій і авіаційного матеріалознавства), Національному авіаційному університеті (за освітньою програмою «Композитні матеріали і конструкції»), Київському політехнічному інституті імені Ігоря Сікорського (кафедра хімічної технології композиційних матеріалів).

Також можна отримати диплом з робототехніки та мехатроніки в Університеті Грінченка, Запорізькій Політехніці, Київському національному університеті технологій та дизайну, Одеській Політехніці, а пізніше підвищити свою кваліфікацію. Якщо ж вас цікавить навчання у Європі, можете обрати ВНЗ у Польщі (Білостоцька Політехніка, Зеленогурський Університет, Варшавська Політехніка). Вищу освіту з комп’ютерної інженерії можна тримати у Львівському національному університету імені Івана Франка, Житомирській політехніці, Національному університеті біоресурсів і природокористування України, Національному транспортному університеті тощо.

Вам також знадобляться аналітичне, системне мислення та вміння працювати в команді. Візьміть до уваги, що сфера композитних матеріалів постійно розвивається, тому будьте готовими до постійного притоку нової інформації та потреби в розвитку.