Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

18. Спеціаліст по відродженню вимерлих видів [6♣︎]

Контекст

Якщо ви задумалися: «А навіщо взагалі відроджувати вимерлі види?», коли прочитали назву своєї професії, можливо, ви відноситеся до спектиків у питанні відродження тварин та організмів, які вимерли. Ентузіасти ж уважають, що повернення, наприклад, найвеличніший мамутів на Аляску та Сибір допоможе знизити шкоду глобального потепління: тварини будуть «пробивати» товстий сніг, допомагаючи повітрю дістатися до ґрунту. Уявіть, наскільки змінилась би та урізноманітнилась наша екосистема, якби ми змогли повернути в неї зниклі види: каспійські тигри, тури, мандрівні голуби, папуги додо, сумчасті вовки, жаби реобатрахуси… Звучить екзотично? Відродження цих тварин може зайняти сотні років, вимагає величезного фінансування, до того ж нікому не відомо, як вони вплинуть на вже існуючу екосистему: наприклад, сумчасті вовки перед зникненням завдали величезної шкоди австралійському вівчарству, а в ХІХ столітті за їх голови мисливцям видавали премії.

А тепер повернемося в сьогодення. Уявіть: кожного дня через діяльність людини на Землі зникають десятки видів тварин та рослин. Ми не говоримо навіть про мамонтів чи динозаврів; під загрозою вже опинилися деякі види орангутангів, рисей, носорогів, акул, тигрів та верблюдів. Ми з кожним днем все швидше знищуємо біосферу, і такі речі не проходять безслідно. Згідно доповіді науково-політичної платформи IPBES від 2019 року, 25% тварин та рослин знаходяться під загрозою знищення, а глобальна біосама диких ссавців знизилася на 82% порівняно з 1970 роком. Площа лісу розміром із Бельгію була знищена в 2018 році; між 1980 та 2000 роками втрачено 100 млн гектарів тропічних лісів для випасу скоту та платнацій масляних пальм; деградація ґрунту призвела до зниження продуктивності 23% всієї поверхні суходолу на Землі. Згідно професору Джону Спайсеру, клімат стоїть на третьому місці у списку факторів, що загрожують біологічному розмаїттю – на першому та другому знаходяться використання води та суходолу в господарчих цілях пряма експлуатація природних ресурсів. Різноманіття тварин та рослин на нашій планеті – це не просто випадкове скупчення, а єдина узгоджена система, і виривання її ланцюгів може стати причиною екологічної катастрофи, масштаби якої важко навіть спрогнозувати. Наше суспільство потребує політичних та екологічних змін, а виправляти вже існуючі помилки допоможуть спеціалісти із відродження вимерлих видів, які повертатимуть життя біоорганізмам, популяція яких повністю зникла. Займатися цією роботою будуть спеціалісти із відродження вимерлих видів.

Що потрібно знати

Спеціаліст із відродження вимерлих видів займатиметься відновленням практично зниклих популяцій. Він робитиме це методом клонування або методом селекції. Для клонування необхідно мати геном зниклого виду, а також соматична клітина та незапліднена яйцеклітина вимерлого виду: їх будуть спарювати, а ембріон переносити в тіло сурогатної матері. Селекція передбачає змінення геному вимерлого виду для покращення його спадкових якостей та адаптації до існуючої екосистеми. Спеціаліст із відродження працюватиме під пильним наглядом групи біоетиків, які розглядатимуть етичний та юридичний бік процесу. Головним завданням такого спеціаліста стане відродження максимально здатного до життя вимерлого виду, який міг би жити без вроджених дефектів та максимально швидко адаптуватися до сучасної природи.

Що потрібно вміти

Для того, щоб працювати в області відродження вимерлих видів, необхідна вища біологічна або медико-біологічна освіта зі спеціалізацією «генетика», «біологія», «мікробіологія». Отримати таку освіту можна в українських ВНЗ: в Національному технічному університеті України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" ( кафедра біомедичної інженерії), ННЦ «Інститут біології та медицини» (спеціальність «Біотехнології та біоінженерія» для бакалаврів та магістрів»), Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького (кафедра біотехнології та радіології). Необхідні також глибокі знання в області хімії, біології та фізики. Ви також можете пройти безкоштовний курс із основ біотехнологій на платформі «Stepik».

Також ви можете отримати освіту ветеринара і підвищувати свою кваліфікацію додатковими курсами. Для отримання диплому з ветеринарної медицини в Україні можна вступити у Львівський національний університет медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, Національний університет біоресурсів і природокористування України (м. Київ), Національний фармацевтичний університет (м. Харків), Полтавську державну аграрну академію, Одеський державний аграрний університет тощо.

Професія біоетика вимагає принциповості та дисципліни. За результатами вашої роботи фактично слідкуватиме уся наукова спільнота і від вашої майстерності залежатиме життя відродженої істоти, тому головними вимогами є уважність, здатність критично мислити та вміння брати відповідальність. Однак, не лякайтеся: ваша робота також буде наповнена науковою творчістю, авантюризмом дослідництва та захватом від результатів зробленого. Якщо ваш характер поєднує в собі риси романтика-науковця та прагматичного вченого, така професія точно буде вам по душі: ви будете не просто рутинно виконувати свої завдання в стерильних лабораторіях, а станете одним із першопрохідців у цій молодій сфері науки.