Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

16. Спеціаліст з ІТ- та ШІ-етики [4♣︎]

Контекст

Ілон Маск вважає штучний інтелект найбільшою загрозою  21 століття – а ви згодні з ним? Сьогодні у кожного з нас є комп’ютер та смартфон, і поняття комп’ютерної етики стало вкрай актуальним для більшості, особливо тих, хто використовує ІТ-технології в роботі або навчанні. Ще на початку розробки програмного забезпечення люди оцінювали потенційні ризики штучного інтелекту та прогнозували можливість негативного впливу різних аспектів комп’ютеризації на людське суспільство. Таким чином, запанували дві думки щодо майбутнього ШІ (штучного інтелекту): утопічна (інтелектуальні системи новий відкриють шлях просвітлення, де люди стануть вільні від роботи, а ШІ лікуватиме від хвороб, вирішуватиме спори та якісно покращуватиме людське існування) та апокаліптична (інтелектуальні системи вкрадуть нашу роботу та ідентичність, використовуватимуться у воєнних цілях та вийдуть з-під нашого контролю). У який прогноз ви вірите більше і чому? Як і в більшості випадків, істина, скоріш за все, лежить десь посередині.

Сила штучного інтелекту в тому, що він визначає власні параметри та характеристики: просто дайте йому завдання, вкажіть вихідні дані, і далі він впорається сам. Саме ця його особливість автоматизувала тисячі звичних нам процесів. Не будемо заперечувати і позитивний вплив ШІ на наше суспільство. Згідно опитувань PwC, понад 50% споживачів з економічно розвинених країн вважають, що ШІ надасть основні рішення для поліпшення та зміни наступних факторів: нерівність доходів (38%), гендерна нерівність (31%), кібербезпека та конфіденційність (68%), особиста фінансова безпека та шахрайство (61%), лікування різних захворювань (66%), глобальна освіта (58%), здоров’я та благополуччя у світі (56%), чиста енергія (62%) й економічне зростання (56%). За оцінками дослідницької організації McKinsey Global Institute, в найближчі десять років нові технології радикально змінять ринок праці, що дозволить зекономити близько 50 трильйонів доларів.

Згідно прогнозів Gartner, до 2024 року 60% постачальників ШІ включатимуть у своє програмне забезпечення заходи з попередження потенційно неправомірного використання, а до 2025 року 10% урядів уникатимуть проблем порушення конфіденційності та безпеки, використовуючи окремі групи населення для навчання ШІІ. В Україні вже схвалили Концепцію розвитку ШІ до 2030 року, що дозволить підвищити конкурентоспроможність України завдяки використанню технологій штучного інтелекту в соціально-економічній, науково-технічний, оборонній, екологічній та національно-культурній сферах загальнодержавного значення. ШІ вже вміє малювати, перекладати, водити авто, редагувати фото, писати музику – більшість людей не можуть робити все це одночасно.

Чи можна зробити штучний інтелект особистістю? Чи зможе він голосувати на виборах президента або навіть стати президентом, укласти шлюб із живою людиною, відмовлятися чи протестувати? Хто візьме на себе відповідальність за випадок аварії з участю безпілотного авто? Чи потрібні нам журналісти після того, як нещодавно розумна програма Емма написала текст професійному кореспонденту Financial Times всього за 12 хвилин, і більшість читачів не відрізнили статті живої людини та Емми? Якщо ви вже задумалися над цими питаннями, коли читали їх, можливо вирішувати складні питання комп'ютерної етики і є ваше покликання, тож пропонуємо стати новим філософом сучасності і увійти в професію спеціаліста з ІТ- та ШІ-етики.

Що потрібно знати

Спеціалісти з ІТ- та ШІ-інтелекту працюватимуть на стику філософії та комп’ютерного програмування. Через таких експертів проходять усі інновації у сфері ШІ та розгляд їх із погляду технічних, моральних, юридичних, соціальних, політичних та філософських питань. Вони також розробляють моральні кодекси для комп’ютерних професіоналів та простих користувачів, права на особисте життя, свободу слова та авторських прав у області інформаційних технологій. Спеціалісти з ІТ-етики залучатимуться також до вирішення проблем, пов’язаних із появою комп’ютерних злочинів та кіберзлочинів, тобто сфера їх діяльності розповсюджуватиметься на усі галузі людської діяльності, де залучено використання ШІ та ІТ.

Також такі спеціалісти займатимуться кіберетикою та досліджуватимуть поведінку саме людей у відносинах із ШІ, межі допустимості трансляції особистої інформації в Інтернеті, захист користувачів від неправдивих даних, право на доступ до Інтернету кожного.

Що потрібно вміти

Аби стати першокласним спеціалістом із ІТ- та ШІ-етики, необхідні базові знання в програмуванні, юриспруденції та філософії. Вищу освіту в цих напрямках ви можете отримати в українських вищих навчальних закладах, наприклад Національному університеті «Києво-Могилянська академія», Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Київському політехнічному інституті, Державному університеті телекомунікацій, Таврійському національному університеті імені В. І. Вернадського тощо. В більшості українських вищих навчальних закладів можна отримати вищу освіту із філософії, юриспруденції або соціології, а після цього пройти підвищення кваліфікації через додаткові сертифіковані курси або програми післядипломної освіти з комп’ютерного програмування. Також за програмами Міністерства освіти та науки України можна пройти сертифіковані курси, в яких ІТ-бізнес компенсує до 70% вартості навчання: навчальний центр CyberBionic Systematics, навчальний центр Webcamp, сервіс онлайн-навчання ITVDN.

Звичайно, такий спеціаліст мусить бути принциповим та чесним. У цій професії важлива безкомпромісність – питання етики та охорони прав людини вимагатимуть від вас критичного мислення й вміння вести перемовини. Варто розуміти, що робота буде доволі стресовою, і вам доведеться аналізувати велику кількість інформації перед тим, як винести остаточний вердикт.