Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16
Поради до виконання завдання

Для виконання домашнього завдання, можете також ознайомитися із Законом України «Про екологічний аудит»: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1862-15#Text. Він допоможе вам у визначенні ваших повноважень та обов’язків як екоаудитора.

10. Екоаудитор [J♠︎]

Контекст

За останні 110 років в атмосферу Землі людьми було викинуто приблизно 380 млрд тонн вуглецю. В Україні стан водних ресурсів для 44% з числа басейнових річок Дніпровської системи є катастрофічним, і найбільше вони забруднюються електроенергетикою (43%), комунальним господарством (19,5%) та сільським господарством (16,6%). Щорічний об’єм утворення твердих побутових відходів в Україні становить близько 50,5 млн. тонн, або 200 млн. м3 і має тенденцію до зростання. Наша держава має високу потребу в реалізації законодавчо-нормативної бази реалізації екологічних прав людини та забезпеченні суворого виконання вимог чинного законодавства підприємствами та виробництвами. Саме цим займатиметься екоаудитор – інспектор від природи і захисник її прав, незалежний експерт, який слідкуватиме за дотриманням підприємствами вимог з екології.

Близько 30 років тому у країнах з розвинутою ринковою економікою організаційна схема господарсько-фінансового контролю була доповнена введенням екологічного аудиту. Для України екологічний аудит є відносно новим, тоді як у промислово розвинених країнах світу (Канаді, Великобританії, Нідерландах, США) він відомий вже впродовж 20–30 років. В 2004 році Верховною Радою України був прийнятий Закон «Про екологічний аудит», і за цей час спеціальною комісією Міністерства охорони навколишнього природного середовища України більше 60 спеціалістів було сертифіковано на право проведення екологічного аудиту і більше десяти організацій внесені до реєстру Міністерства як юридичні особи, які мають право на укладання угод на проведення екологічного аудиту. Загалом в Україні спостерігається тенденція до підвищення екологічної свідомості українців, отже виникає гостра потреба в більшій кількості сертифікованих спеціалістів з проведення екоаудиту.

Що потрібно знати

Перш ніж робити інвестиції або фінансувати великі проекти, фінансові установи (банки, фонди та інші компанії) замовляють екологічний аудит. Екоаудитори – це незалежні експерти, які проводять перевірки на промислових підприємствах, фабриках та заводах. Вони встановлюють, чи не забруднюють викиди від виробництва воду та повітря, як працюють очисні споруди і чи дотримується виробництво вимог чинного законодавства у сфері екології. Після кожної такої інспекції екоаудитор має скласти свій експертний звіт, де вказано знайдені порушення та рекомендації з їх виправлення. Також екоаудитор вивчає проектну документацію майбутніх підприємств, аби виявити, чи може їх діяльність зашкодити довкіллю. Окрім контролю, екоаудитор також вносить свої власні ідеї щодо модернізації підприємств та компаній, допомагає економити фінанси за рахунок раціонального використання природних ресурсів тощо.

Ви зможете працювати не тільки власне екоаудитором, а й незалежно співпрацювати з міжнародними компаніями та інвесторами. Майже усі міжнародні бренди (IKEA, Volvo, IBM, Konica Minolta) мають власні вимоги до дистриб'юторів та поставщиків матеріалів, і навіть при  входженні в ринок іншої країни, мають свої власні екологічні вимоги. Загалом, наразі існує тенденція введення екологічного аудиту як жорсткої вимоги з боку інвесторів та фінансуючи компаній, тому ця професія точно найближчим часом стане такою ж важливою, як поліцейський: наприклад, в 2011 році бренд АЗС «ОККО» зміг отримати фінансування в розмірі $190 млн тільки після перевірки на відповідність екологічним стандартам ЄС та України. Крім того, екоаудит дає можливість компаніям економити на електроенергії, водовідведенні, водопостачанні, а рекомендації екоаудиторів допомагають знизити витрати на охорону довкілля, що дозволяє впливати на витрати виробництва, а відтак робити компанію більш успішною та конкурентною.

Що потрібно вміти

Для входження у професію необхідна  вища освіта з екології. Отримати її можна в державних та технічних ВНЗ України: Київському політехнічному інституті ім. Ігоря Сікорського (кафедра інженерної екології, кафедра екології), КНУ імені Тараса Шевченка (кафедра аналітичної хімії, кафедра метеорології та кліматології), Києво-Могилянській академії (кафедра екології), Полтавському національному технічному університеті імені Юрія Кондратюка (кафедра прикладної екології та природокористування), Харківському політехнічному інституті (кафедра промислової екології). В Європі диплом еколога можна отримати в Швеції (Лундський університет), Угорщині (Центральноєвропейський університет), Нідерландах (Вагенінгенський університет). Також можна отримати так звану неформальну освіту: пройти онлайн-курс «Побутові відходи – дій зараз!» на Prometheus, програму кліматичного лідерства на 350.org, курс із екологічного права на e-learning.epl.org.ua тощо.

Аби стати хорошим екоаудитором, необхідно мати аналітичний склад розуму, бути уважним до деталей, послідовним, і, звичайно, цікавитися питаннями екології. Ви станете поліцейським у сфері екології: слідкуватимете за дотриманням законодавства, виявлятимете порушників, триматимете довкілля в безпеці.

Сфера екоаудиторів в Україні регулюється статтею ЗУ «Про екологічний аудит», який був прийнятий ще в 2004 році, а майбутній екоаудитор має бути кваліфікованим та зареєстрованим державою для ведення діяльності. Для ведення діяльності також варто знатися в юриспруденції та законодавчих актах, які регулюють екологічну ситуацію в Україні.