Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

9. Спеціаліст із адаптації людей з інвалідністю до онлайн роботи [10♠︎]

Контекст

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, більше 1 млрд людей (15% населення планети) мають певну форму інвалідності. При цьому майже кожна людина в певний момент свого життя переживає ту чи іншу форму інвалідності – тимчасову або постійну. Згідно з даними Міністерства соціальної політики в Україні, станом на 1 січня 2020 року в Україні 2,7 млн осіб мають інвалідність, а показник їх трудової зайнятості складає лише 26,2% проти близько 91,9% осіб без інвалідності. Така статистика показує вкрай уразливе положення людей з інвалідністю на українському ринку праці, і хоча в нашій державі діє закон «Про основи соціальної захищеності людей з інвалідністю в Україні», трудова реабілітація та працевлаштування громадян з інвалідністю не зростає.

Однак, ситуацію можна змінити. Після вибуху пандемії коронавірусу в 2020 році та оголошеного в більшості країн світу локдауну, ми дізналися, що онлайн-робота може стати новою реальністю для багатьох трудозайнятих. Навесні 2020 року засновник Facebook Марк Цукерберг у відеозверненні до 45-тисячного персоналу компанії оголосив, що з липня починається агресивний рекрутинг співробітників для віддаленої роботи. Через 5-10 років половина штату Facebook не повинна сидіти в офісах, заявив він. Згідно опитування консалтингової компанії «Deloitte Schweiz» у Швейцарії, приблизно кожні 4 із 10 опитаних респондентів опитування про онлайн-роботу з дому вважають, що з початком роботи з дому підвищили свою трудову ефективність та мотивацію. Про такі речі говорили ще в 2017 році, коли Міжнародна організація праці та «Дублінський Фонд (The Dublin Foundation) Євросоюзу з питань поліпшення умов життя і праці» у своїй доповіді рекомендували розширити відсоток віддалених форматів роботи: це, на їх думку, призводить до покращення балансу між роботою та особистим життям, а також значно економить час працівників. Якщо ви пробували навчатися або працювати віддалено, то, напевно, помітили, що такий формат роботи значно полегшує трудове навантаження, і в  той самий час майже не впливає на ефективність виконуваних завдань. Саме робота в режимі онлайн зацікавила також осіб із інвалідністю, адже вона дозволяє ефективно застосовувати свої знання та професійні вміння без огляду на обмежену мобільність або особливості щоденного життя.

Що потрібно знати

Спеціаліст із адаптації людей з інвалідністю до онлайн роботи займається відновленням внутрішніх та зовнішніх ресурсів людини з метою її соціальної адаптації, розширення можливостей її життєдіяльності та встановлення продуктивної взаємодії з соціальним оточенням. Це, насамперед, соціальна робота з людьми. Такий спеціаліст проводить консультації з приводу допомоги, пільг, соціальної підтримки під час працевлаштування, поводить тренінги в рамках різних проектів, створює та реалізує соціальні рекламу та програми, попереджує явища дискримінації та упередження на робочих місцях, сприяє соціальній адаптації людей з інвалідністю в трудовий колектив в умовах віддаленої роботи. Також цей спеціаліст допомагає особам з інвалідністю знайти онлайн-роботу та влаштуватися на неї відповідно чинного законодавства. Спеціалісти з адаптації людей з інвалідністю до онлайн роботи працюватимуть в службах зайнятості, соціальних центрах, бізнес-компаніях та вищих навчальних закладах.

Що потрібно вміти

Професія спеціаліста із адаптацією людей з інвалідністю вимагає оволодіння знаннями у галузі психології, медицини, педагогіки, соціології, правознавства. По суті, ви станете соціальним працівником, і здобути цю професію можна у професійних коледжах, інститутах та університетах як в Україні, так і за кордоном. Для отримання професії підходять такі навчальні напрямки як «соціальний працівник», «соціальна робота», «психологічна допомога та реабілітація» тощо. В Україні ви можете отримати диплом з таких спеціальностей в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Київському університеті імені Бориса Грінченка, Національному авіаційному університеті, Києво-Могилянській академії, Львівській політехніці, Одеській політехніці тощо. Для вступу на спеціальність необхідно скласти ЗНО з української мови та літератури, історії України та іноземної мови/математики/біології/географії/фізики/хімії.

Ваша професія передбачає вміння ефективно спілкуватися з людьми, швидко знаходити рішення, надавати короткострокові консультації та за потреби психологічну допомогу. Дуже цінується здатність творчо мислити та володіння високим рівнем емпатії. Оскільки ваша робота стосуватиметься працевлаштування онлайн, необхідні також навички володіння ПК. Ця професія підійде вам, якщо ви з дитинства завжди любили комунікувати, вмієте співчувати та допомагати, любите бачити швидкий результат своєї роботи та загалом не втомлюватися від спілкування з іншими. Емпатія, педагогіка, комунікація – ось основні елементи роботи такого спеціаліста, і якщо вам це близько, вважайте, що ви знайшли своє призначення. Професія спеціаліста із адаптації людей з інвалідністю принесе чималу користь нашому суспільству, а також вважатиметься престижною та соціально значущою.