Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

6. Інженер-генетик [7♠︎]

Контекст

Команда під керівництвом Кеті Ніакан, яка нещодавно увійшла в список 100 найбільш впливових людей світу за версією журналу Times, планує використовувати технологію CRISPR для редагування основних генів ембріонів, або виявити генетичні причини викиднів. Навіть ті, хто не захоплюються генною інженерією, мають вже зараз запам’ятати цю абревіатуру: CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, або ж просто «кріспер») – це біологічна система майбутнього для редагування ДНК. Більшість генів людей однакові, і лише 1% все ж відрізняються, що і є причиною індивідуальних фізіологічних особливостей кожного із нас, однак навіть цей 1% може будуватися неправильно. У випадках, коли видозміни гену викликають певне захворювання, вирішити проблему допоможе генна інженерія – введення, видалення або зміна генетичного матеріалу (ДНК або РНК) в клітинах пацієнта в лікувальних цілях.

Коли в 2003 році було завершено проект геному людини, ми побачили, що по суті все чудо людського життя записане в маленькій подвійній спіралі – ДНК. Саме цією проблемою буде займатися інженер-генетик: уявіть собі майбутнє, де лікарі за допомогою генної інженерії зможуть швидко та доступно лікувати рак та страшні генетичні захворювання.

За оцінками Бюро статистики праці США, кількість робочих місць для інженерів-генетиків виросте на 7% до 2030 року (в сумі це буде близько 17,5 тисяч місць), а у правління Великобританії буде створювати більше 18 тисяч нових робочих місць для обслуговування генної та кліткової терапії. Ця професія остаточно з’явилася на початку цього століття, і хоча генна інженерія вже давно застосовується в сільському господарстві та вірусології, наразі необхідні спеціалісти також для роботи над генетичним матеріалом людини.

Що потрібно знати

Інженер-генетик – це перш за все допитливий вчений, який готовий до відповідальної та осмисленої роботи. Ви будете працювати над розробкою найбільш здатних до життя сортів рослин, видів тварин або інших живих організмів – в залежності від вашої спеціалізації. В розробку буде входити видозміна структури живих організмів на генному рівні, робота над створення ефективних засобів боротьби із різними захворюваннями, спостереження за досліджуваним матеріалом, створення звітів про роботу. Якщо ви прагнутимете займатися ще й науковою діяльністю, на матеріалі своїх досліджень ви також зможете писати наукові статті та виступати на конференціях.

Інженери-генетики працюють в наукових лабораторіях та науково-дослідницьких лабораторіях. Майбутньому генному інженеру необхідні хороший інтелект, аналітичний питливий розум та любов до природничих наук. У вашій роботі не варто очікувати швидких результатів та слави – ви будете людиною, яка змінюватиме світ не під овації та визнання, а в закритих лабораторіях. Саме тому вам потрібно бути терплячим, вміти працювати в команді та дослухатися до різних думок, бути далекоглядним у своїй роботі.

Що потрібно вміти

Для того, щоб працювати в області генної інженерії, необхідна вища біологічна або медико-біологічна освіта зі спеціалізацією «генетика», «біологія», «мікробіологія». Отримати таку освіту можна в українських ВНЗ: в Національному технічному університеті України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського" ( кафедра біомедичної інженерії), ННЦ «Інститут біології та медицини» (спеціальність «Біотехнології та біоінженерія» для бакалаврів та магістрів»), Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького (кафедра біотехнології та радіології). Необхідні також глибокі знання в області хімії, біології та фізики. Ви також можете пройти безкоштовний курс із основ біотехнологій на платформі «Stepik».

Незважаючи на потенційну ефективність генної терапії, не всі пацієнти будуть відчувати себе комфортно, дозволяючи науковцям втручатися в їх код ДНК. В таких випадкам їм буде необхідна відповідна консультація з психологічною підтримкою та доступним поясненням усіх нюансів процедури та можливих ризиків – це буде робота консультанта з генної терапії, яким теж можна стати з освітою психолога або клінічного психотерапевта. Такий спеціаліст також може працювати в парі з біоетиками для забезпечення доцільності використання технології генної інженерії в безпечних для людства цілях.