Шановні користувачі!

Ми зупиняємо підтримку сервісу [WOC] online. А з 1 червня 2024 року сервіс буде закрито. Якщо вам потрібна якась інформація, яка зараз опублікована чи зберігається тут, то ще є час її зберегти на інших носіях. Навчальні курси, які стосуються гри Світ Громад, 54 професій ХХІ століття та проекту На емоціях будуть перенесені на інші носії та платформи з відкритим доступом для всіх, хто має на них право.

Якщо у вас виникли додаткові запитання, звертайтесь будь ласка на е-пошту: game@woc.org.ua

Час виконання
60 хв
Складність
Навички, які прокачаєте
  • 0.16

46. Спеціаліст з переробки [8♡]

Контекст

Напевно, ви вже чули про принцип «нуль відходів» та свідоме споживання. Ми всі знаємо про екологічні проблеми, і сміття та його переробка є однією із найбільш популярних. Дійсно, популярні прості прийоми, такі як переробка відходів, сортування сміття та відмова від використання пластикових пакетів й упаковок – це маленькі кроки кожного із нас до попередження екологічної сміттєвої катастрофи. Тренд переробки, або ресайклу, вже набирає обертів і стає не просто примхою маленькою групи активістів, а обов’язком кожного свідомого громадянина та навіть трендом: згадайте нові кросівки Nike із переробленого сміття, щосезонні колекції H&M із відходів, зібраних на пляжах, оригінальні табурети від Patrick Frey із переробленого пластику. Еко-френдлі і зі смаком!

Однак, якби навіть ресайкл не був трендом сучасних свідомих людей, прогнози щодо сміттєвої катастрофи в Україні зовсім не такі красиві: за статистикою американського агентства 24/7 Wall Street, Україна знаходиться на 9 місці рейтингу країн з найбільшим обсягом сміття на одного жителя. Згідно неї, кожен із нас має «багатство» в 10,6 тонн сміття на людину, ступінь переробки якого 3,2%. Щороку ми виробляємо більше 444 мільйонів метричних тон відходів, 448 мільйонів з яких – небезпечні відходи (лампи, батарейки, старі шини, зламана техніка тощо). З 2018 року Україна зобовязувалася сортувати все сміття, про що йдеться у статті 32 Закону України «Про відходи», однак наразі все ще спостерігається негативна тенденція збільшення кількості відходів. Тільки офіційних сміттєзвалищ в Україні близько 6 тисяч (це близько 9 га), неофіційних – понад 30 тисяч, і це за площею більше, ніж об’єктів природно-заповідного фонду України. Можна приводити величезну кількість фактів та статистик про шкоду сміття та продуктів його згоряння, але і без цього очевидно – ситуація критична, і вимагає негайного вирішення.

Однак, таке положення в нашій країні ще можна виправити. Реалізація проектів із будівництва сміттєпереробних заводів запланована у Львові, Києві та Маріуполі, а в 2019 році в Києві відбувся Перший муніципальний форум з питань поводження з побутовими відходами «KYIV WASTE FORUM». В 2021 році було прийнято закон про заборону обігу пластикових пакетів в усіх точках торгівлі та сфери обслуговування, і нещодавно уряд затвердив національний план управління відходами, на базі якого будуть розроблятися регіональні плани. Такі проекти потребують великої кількості спеціалістів та волонтерів, які будуть організовувати збір, знешкодження та транспортування відходів, а також шукати нові ефективні способи утилізації сміття. Саме цим будуть займатися спеціалісти з переробки – санітари нашої планети.

Що потрібно знати

Спеціалісти із переробки займаються сортуванням відходів, контролюють їх розміщення на полігонах та визначають, як саме краще їх позбутися: спалити, закопати чи переробити. Також вони розробляють правові документи, які регулюють обов’язки громадян та підприємств із походження з відходами. Ви вирішуватимете, як краще переробити сміття у вашому регіоні, робитимете підрахунки кількості сміття від кожного району, аналізуватимете його якість та склад.

Що потрібно вміти

Спеціалісти з переробки відходів – це команда людей, які працюють на одну мету. Такі команди включають інженерів, які розробляють пристрої для утилізації; логістів, які розробляють ефективні та економічно вигідні маршрути доставки сміття на полігони; юристи, які спеціалізуються з природоохоронного законодавства; економісти, робота яких – розраховувати тарифи для кінцевих споживачів (жителів та підприємців району чи області). Для входження у професію вам знадобляться знання з геології, екології, маркетингу, логістики, технології переробки та утилізації відходів або геодезії.

Аби стати спеціалістом із ресайклу, ви можете отримати вищу освіту з екології, менеджменту або геології в більшості вищих навчальних закладів в України. В Європі вже існують програми з підготовки спеціалістів із переробки та утилізації відходів у вищих навчальних закладах: Тампереський університет (Фінляндія), Університет Бордо (Франція), Ланкастерський університет (Великобританія), Падуанський університет (Італія).
Якщо ви хочете стати першокласним спеціалістом із переробки, варто мати оригінальне мислення та здібності до візуалізації результатів. У сфері переробки сміття в Україні існує висока потреба в інноваціях та нових, свіжих ідеях, тож ваша креативність знадобиться на цьому робочому місці. Важливими стануть також аналітичне та критичне мислення: ви працюватимете у сфері вирішення проблем, буквально пов’язаних із врятуванням життя людей, тому вимагатиметься детальний розгляд усіх плюсів та мінусів свого рішення.