Я — Депутат місцевої ради

Я — Депутат місцевої ради

Курс розрахований на людей, які цікавляться політичним життям своєї громади. Ви дізнаєтесь, як бути ефективним депутатом чи помічником депутата у своїй громаді. Зможете ініціювати місцеву програму розвитку громадянської освіти, здійснювати аналіз діяльності місцевих депутатів та зробити кращий вибір на наступних місцевих виборах. Автор курсу Сергій Худий протягом семи років вивчав діяльність місцевих депутатів та публікував аналітику засідань сесії Старокостянтинівської міської ради, Хмельницької області. Брав участь у місцевих виборах на посаду міського голови, де посів друге місце. Його досвід буде цікавий усім, хто задумався про депутатську діяльність.
Час виконання усіх завдань
21:25
Завдань в курсі
24
Складність
Навички, які прокачаєте
  • Комунікативна
  • Професійна
  • Проектна
  • Фінансова

Про що цей курс

Курс розрахований на людей, які цікавляться політичним життям своєї громади. Ви дізнаєтесь, як бути ефективним депутатом чи помічником депутата у своїй громаді. Зможете ініціювати місцеву програму розвитку громадянської освіти, здійснювати аналіз діяльності місцевих депутатів та зробити кращий вибір на наступних місцевих виборах.

Автор курсу Сергій Худий протягом семи років вивчав діяльність місцевих депутатів та публікував аналітику засідань сесії Старокостянтинівської міської ради, Хмельницької області.

Брав участь у місцевих виборах на посаду міського голови, де посів друге місце.

Його досвід буде цікавий усім, хто задумався про депутатську діяльність.

Завдання
Нове
15 хв
0.04
Мене звати Сергій Худий.  Я голова комітету громадської організації "Старокостянтинів небайдужий", місто Старокостянтинів, Хмельницька область. З початку 2014 року я регулярно відвідую засідання сесій місцевої ради та розповідаю на інтернет-ресурсах про депутатську діяльність у своїй громаді. Перед тим, як ми розпочнемо курс, розкажіть трішки про себе — і давайте дружити! :)
Нове
30 хв
Вітаю на курсі "Я — Депутат місцевої ради"! Тут ви дізнаєтесь, як бути ефективним і впливовим депутатом у своїй громаді. Під час написання курсу використовувались матеріали аналізу діяльності депутатів Старокостянтинівської міської ради, Хмельницької області. Старокостянтинівська громада утворилася після місцевих виборів 2020 року і налічує 53 тис. населення, із них 37 тис. — міські жителі, міська рада і 22 старостинських округи.
Нове
20 хв
Депутат — це людина, яка має орієнтуватися в усіх сферах життя громади. Для цього йому варто знати ключові галузі та підприємства, які разом складають потенціал та можливості для розвитку громади.
Нове
40 хв
Реформа децентралізації була задумана для передачі повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей — органам місцевого самоврядування. У процесі реформи був також змінений адміністративно-територіальний устрій. Для того, щоб ефективно працювати, кожному відповідальному депутату варто бачити реальну картину стану своєї громади.
Нове
25 хв
Отже, ви плануєте стати депутатом у своїй громаді. За умов сучасного виборчого законодавства балотуватись можна лиша по списках партій. Чи думали ви про те, яка це буде партія?
Нове
60 хв
Йдучи у депутати, варто пам'ятати, що ваша ціль не просто отримати мандат, а вирішити конкретні проблеми конкретної групи людей. Подумайте, які проблеми/завдання Ви хотіли б вирішувати, будучи депутатом? Дізнайтеся, депутат якої ради має вплив та ефективні механізми для вирішення цих завдань? Залежно від відповіді на ці запитання, Вам слід обрати, до якої ради висувати свою кандидатуру. Повноваження рад різних рівнів прописані у Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні". Розділ ІІ Глава 1. Повноваження сільських, селищних, міських рад, Глава 4. Повноваження районних і обласних рад
Нове
25 хв
У попередньому завданні ви обрали раду, яка вас цікавить. Тепер подумайте, хто ваша цільова аудиторія, інтереси якої групи осіб ви хотіли б там представляти? Хто добре вас знає і хто за вас голосуватиме на наступних виборах? Це важливо розуміти для того, щоб тримати зв’язок із цими людьми й спиратися в своїх рішеннях їхню думку. 
Нове
02:00
Ви помітили, що під час виборів усі кандидати у депутати обіцяють працювати на благо громади, однак не завжди так стається на ділі. Часто трапляються випадки, коли депутати повністю забувають про свої обов'язки та перестають відвідувати засідання сесій. Перегляньте, до прикладу, інформацію про відвідання сесій депутатими Старокостянтинівської міської ради у 2017 році за посиланням. 
Нове
40 хв
Ще один важливий закон, який регламентує діяльність депутатів місцевих рад — це Закон України «Про статус депутатів місцевих рад». Згідно статті 2, 8, 10, 16 та 17 цього закону депутат зобов'язаний: 1. Виражати і захищати інтереси територіальної громади. 2. Виконувати доручення виборців у межах своїх повноважень, наданих законом. 3. Брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування. 4. Підтримувати зв’язок із виборцями. 5. Не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів. 6. Брати участь у громадських слуханнях, в організації виконання рішень ради, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади. 7. Вивчати громадську думку та потреби територіальної громади. 8. Визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян. 9. Вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. 10. Дотримуватися правил депутатської етики. 11. Подавати щорічну декларацію про майно і доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру.
Нове
20 хв
Усім відомо, що хороших депутатів не буває. Чи бувають? :) Ось, що любить робити/казати поганий депутат: - Проявляє неповагу до платників податків - Піариться на тому, до чого не причетний - Не читає рішення й програми, за які голосує - Не знає програми партії - "Я вже досвічений депутат. Нащо вчитися?" - "Партія попросила..." - "Я — депутат. Я і так все знаю" - "Я тут за компанію" - "Голосую, бо голова попросив" - "Депутат все порішає" - "Мені не платять, нащо напрягатися"
Нове
02:00
Законодавством передбачена публічність і відкритість депутата, однак часто така відкритість є тільки показною, без жодної практичної користі для громади. Можна зустріти і викривлення в інший бік: надмірна відкритість депутата перетворює його приймальну на осередок професійних прохачів, а самого депутата робить заручником їхніх необгрунтованих, з точки зору інтересів громади, «забаганок».Бувають і випадки, коли депутати не зацікавленні в публічності і своїми діями перешкоджають висвітленню їхньої діяльності. Як, до прикладу, ось цей випадок, що стався у Старокостянтинівській міській раді: https://youtu.be/-R2sQTb_dwU
Нове
60 хв
0.08
- "Депутати, підкотіть рукава й не протирайте крісла. Станьте і зробіть. Ви такі самі жителі цього міста. І всі в селі виросли". - "Робота депутатів — організувати процеси, хай із себе почнуть. Вміють тільки пальцями тикати. Лопати в руки беруть тільки для показухи". Це реальні коментарі мешканців громади під дописом про купу сміття у центрі міста в спільноті "Старокостянтинів небайдужий". Якість роботи депутата в першу чергу залежить від людей, які його обирають. Але в більшості випадків люди не можуть зробити свідомий вибір, тому що не знають, чим має займатися місцевий депутат. Допомогти виправити таку ситуацію покликана громадянська освіта. Як зазначає Вікіпедія, Громадя́нська осві́та (англ. civic education) — це навчання принципів та видів залученості громадян в суспільних та політичних процесах. Громадянська освіта може бути як формальною (затверджені на державному рівні класи з політичного/суспільного виховання), так і неформальною (тренінги/курси/патріотичні програми для молоді). Однією з таких неформальних ініціатив і є ресурс WOC [online], а також гра "Світ Громад", що з допомогою ігрових технологій ефективно розвиває навички та дає знання з громадянської освіти.
Нове
60 хв
«Вік живи, вік учись» — старе, як світ, прислів’я, що народилося з вислову давньоримського філософа Луція Аннея Сенеки. Ознайомтесь із ресурсами, де можна знайти корисну інформацію для депутатів місцевих рад: 1. Інститут політичної освіти: http://ipo.org.ua/ 2. Децентралізація: https://decentralization.gov.ua/ 3. Ютуб-канал ІПО: https://www.youtube.com/channel/UCE8MqMtWudc-EVyG-2nOZ-Q 4. Ютуб-канал "Світ Громад": https://www.youtube.com/channel/UCHuGxYLTmCinnD_42byypgg 5. Ютуб-канал "Старокостянтинів небайдужий" (приклад забезпечення прозорості роботи влади): https://www.youtube.com/channel/UCrsC5KeHY3zS_fzDxn_Sopw
Нове
20 хв
Пригадайте, коли ви останього разу були присутні на звіті депутата вашої ради? Занотуйте собі інформацію, яку має містити такий звіт: - про його діяльність у раді; - про роботу у виборчому окрузі; - про прийняті радою рішення; - про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, а також доручень виборців свого виборчого округу.
Нове
40 хв
0.16
Як і сімейний бюджет, бюджет громади вимагає до себе пильної уваги та підрахунку. Особливо після децентралізації, коли на місцях почала залишатися більша кількість податків. "Кінчайте батьку торгувати, бо нема чим здачу давати!" — ця історія не про успішну громаду. Але окрім розміру бюджету, важливо добре орієнтуватись у його структурі надходжень і витрат.
Нове
50 хв
Місцева рада – це система, що побудована на механізмі стримування і противаг, яку умовно можна розділити на три гілки: - Законодавча - Спостережна/Контролююча - Виконавча. У раді, крім обласної і районнної, працюють такі посадові особи: - Міський/сільський/селищний голова - Секретар - Заступники міського голови - Члени виконавчого комітету - Депутати - Працівники апарату ради - Керівники та працівники комунальних установ і підприємств - Старости
Нове
60 хв
"Дієві та ефективні депутатські комісії за час всієї каденції ради – це єдиний спосіб депутатського контролю за реалізацією програм, рішень, а також за роботою виконавчої влади. «Мертві» комісії – це «мертва» рада та малоефективні депутати" — так вважають автори книги "Постійні комісії як інструмент депутата місцевої ради" Андрій ОСІПОВ та Олександр СОЛОНТАЙ.Закон наділяє постійні комісії місцевої ради правом попереднього вивчення питань, що подаються на її розгляд. Комісії утворює місцева рада, порядок їх роботи визначається окремим положенням про постійні комісії, яке приймають на перших сесіях новообраної ради.Детально особливості роботи депутатів в постійних комісіях описані в книзі «Постійні комісії як інструмент депутата місцевої ради», ознайомтесь із нею за посиланням наведеним в кінці завдання.
Нове
02:00
Ключовий документ, що регламентує роботу ради і депутатів — це регламент. Зазвичай його приймають на перших сесіях новообраної міської ради, і нові депутати не завжди встигають зорієнтуватися наскільки це питання важливе. Хороший регламент має містити в собі положення про: - порядок обрання секретаря сільської, селищної, міської ради; - порядок скликання чергової та позачергової сесії ради; - порядок підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях; - час початку і завершення пленарного засідання, перерв; - перелік, функціональну спрямованість і порядок організації роботи постійних комісій; - додатково до визначених у законі правила депутатської етики та заходи впливу щодо тих депутатів місцевих рад, які порушують ці правила; - способи та форми сповіщення депутатів про сесії ради; - інформацію про депутата, яка є в публічному доступі; - порядок створення та права депутатських фракцій і груп; - час для оголошення депутатських запитів, депутатських запитань, оголошень, заяв; - порядок участі депутатів в обговоренні; - права на участь в обговоренні інших осіб, які присутні на засіданні ради; - порядок голосування; - оформлення і зберігання матеріалів пленарного засідання; - порядок розгляду питання про недовіру сільському, селищному, міському голові, розпуск органів, утворених радою, та звільнення посадових осіб місцевого самоврядування; та ін. 
Нове
02:00
Якими ж правами наділений депутат і які інструменти він може використовувати у своїй діяльності? Депутат може особисто: • писати листи, звернення, готувати запити; • виступати автором проектів рішень, доповнень, подавати пропозиції до рішень ради; • відвідувати засідання, наради, робочі консультації виконавчих органів; • спілкуватися із ЗМІ; • проводити прийоми, зустрічі з виборцями, тощо. Депутат може через співпрацю з іншими депутатами: • проводити необхідні рішення через засідання постійних комісій ради; • організовувати роботу через фракцію, депутатську групу; • впливати на розподіл керівних посад в раді; • визначати правила і процедури в раді через регламент і нормативні документи; • співпрацювати в лобіюванні; • знаходити міжфракційне порозуміння для досягнення спільних цілей. Депутат може через партію: • просити про підтримку у вирішені питань колег однопартійців на вищих рівнях; • залучати партійців до роботи над проектами рішень ради; • проводити моніторинг актуальних проблем громади, настроїв виборців; • популяризувати власну політичну силу через виконання передвиборчої програми партії/блоку; • створювати матеріально-технічну базу для роботи; • відкрити офіційну партійно-депутатську приймальню. Депутат може через раду: • ініціювати громадські слухання, обговорення, широкі консультації з виборцями; • використовувати матеріально-технічну базу ради для здійснення депутатських повноважень: ксерокс, телефон, канцелярія, приміщення, тощо; • здійснювати прямий моніторинг роботи всіх підрозділів та структур, що фінансуються радою; • отримувати копії всіх необхідних документів та роз'яснення щодо зусиль, що докладаються з питань реалізації рішень ради; • вносити пропозиції до плану роботу ради та постійних депутатських комісій. Як бачимо, у депутата місцевої ради досить широке коло інструментів, а творчий підхід дозволяє йому значно його розширити. Проте, як засвідчує практика, проблеми виборців можуть бути ефективно вирішені депутатом тільки при комбінованому використанні цих інструментів. А головне, тільки активна позиція виборців та їх постійна комунікація з місцевим депутатом дозволить останньому ефективно працювати в раді та приймати важливі рішення, що змінять місцеву громаду та зробить їх більш успішною.
Нове
60 хв
Відповідь на це запитання ви не знайдете у жодному посібнику, адже тут усе залежить, перш за все, від історії стосунків, які склалися між депутатом та керівництвом місцевої ради. Зазвичай голова ради, міський, селищний чи сільський голова не зацікавлені мати серед депутатів опозицію і намагаються побудувати роботу ради таким чином, щоб мати максимальну більшість голосів. Така більшість, за умови, якщо депутати не проявляють достатньо ініціативи, призводить до того, що реальна влада переміщується в бік чиновників ради, часто під одноосібним керівництвом голови. Участь депутатів зводиться лише до голосування рішень, підготовлених і внесених на розгляд сесії апаратом ради. Така ситуація призводить до появи небезпеки безконтрольності в діяльності місцевого голови ОТГ. Найкраще такий контроль може здійснювати депутат, що знаходиться в опозиції. На практиці голос такого депутата мало впливає на результати голосування в раді, адже він знаходиться в меншості. Однак, за належно проведеної роботи, опозиційний депутат може піднімати і вирішувати вагомі питання в житті громади.
Нове
60 хв
Часто чимало часу проходить до того, як новообрані депутати входять в курс справ ради і починають розуміти, як усе працює. Але багато ключових і основоположних рішень, які потім впливають на всю роботу ради протягом багатьох років, приймаються вже на перших сесіях.
Нове
60 хв
Наступні вибори починаються в перший день роботи депутатом, із моменту прийняття присяги. Який ваш план перемоги на наступних виборах?
Нове
30 хв
Ви стали депутатом і святкуєте перемогу на місцевих виборах!
Нове
30 хв
0.08
Вітаю! Ви завершили курс! Сподіваюсь, отримані знання стануть вам у пригоді під час роботи депутатом. Напишіть, будь ласка, свої враження від проходження курсу.