Вхід

Калинівська територіальна громада ( 14 )

Про громаду Продукти громади

Загальні відомості

Основні данні
Країна:
Україна
Регіон:
Вінницька область
Утворена:
6 листопада 2015
Тереторія та населення
Площа:
370,7 км2
Населення:
19986
Густота:
53,91
Населені пункти
Міста:
1
Села:
4
Місцева рада
Голова ради:
Шамалюк Анатолій Васильович
Телефон:
(04333) 2-16-37, 4-00-06
Контактні дані
Адреса:
22400, Вінницька обл., Калинівський р-н, м.Калинівка, вул.Дзержинського, 47
Веб.сайт:
http://www.kalynivka.vn.ua/
Громада на карті
Файли під скачку

Місто Калинівка: історична довідка

Часом заснування Калинівки дослідники-краєзнавці вважають 17 ст. (відомо, що у 1635-1645 роках князь Станіслав Варшицький заснував Варшицю (тепер мікрорайон міста Калинівки)). Перша письмова згадка про це поселення датується 1744 р. В Калинівці тоді налічувалось 44 двори, в яких проживало 143 душі чоловічого та жіночого населення. Стосовно назви Калинівки існує дві версії. Одна з них говорить про те, що у давнину околиці та обійстя були рясно заквітчані кущами калини, інша пов’язує з ім’ям польського магната Калиновського.

У 18 ст. закріпачена Калинівка була невеликим селом і належала графові Холоневському. У 1836 році шляхтич, адвокат графа Холоневського Ігнатій Собещанський придбав Калинівку у свою власність.

Безземелля і поміщицький гніт були причинами виступів жителів Калинівки та навколишніх сіл проти поневолювачів. Антикріпосницька боротьба проти гнобителів на Поділі очолювана Устимом Кармалюком точилась і на території нинішнього Калинівського району. Сам Устим Кармалюк бував у Калинівці, місцеве населення переховувало його від переслідувачів.

пыпып

В 60-х роках 19 століття Калинівський маєток купив німецький підприємець Людвіг Вальков.

В 1871 році завершилось будівництво залізниці Київ – Одеса, яка пролягла через Калинівку. За короткий час Калинівка розбудувалась і була віднесена до розряду містечок. У кінці 70-років 19 століття тут з’являється ряд підприємств, у тому числі цукровий і винокурний заводи.

Зростала торгівля. Чотири рази в рік тут відбувались ярмарки. Культура в пореформеній Калинівці була дуже низькою. Майже всі її мешканці були неписьменними. Лише в 1885 році тут при церковному приході було відкрито першу церковно-приходську школу, а у 1902 році відкрилось міністерське 2-х класове училище, що містилось біля будинку волосної управи.

1903 р. в містечку відбувся страйк робітників. У 1906 році в Калинівській волості виникли заворушення, а в Калинівці городяни спалили поміщицький маєток.

В січні 1918 р. в Калинівці було проголошено радянську владу.

На початку березня 1918 р. Калинівку захопили австро-німецькі окупанти. 16 березня щорсівці визволили Калинівку. Почало налагоджуватись мирне життя. Та на перешкоді йому ще не раз ставали вороги різних мастей. Лише в червні 1920 року частини 14-ої армії остаточно визволили Калинівку від білополяків. 1923 року був утворений Калинівський район, адміністративним центром якого стала Калинівка.

Однією з найжахливіших подій в історії Калинівського району була колективізація з її спустошливими наслідками. Лозунг «ліквідація куркульства як класу» означав, що тих, хто чинив найзапекліший опір розстрілювали, масово вивозили в табори примусової праці на північ. Господарів або ж виселяли за межі району, або виселяли з села в спеціальні поселення по 10-12 садиб, що знаходились на території району, або ж виселяли у північні райони СРСР. За роки колективізації в Калинівському районі було знищено найактивнішу, найпідприємливішу, економічно-міцну частину селянства, господарів, що хотіли і вміли працювати. Утисків та репресій в цей час зазнала і прогресивна інтелігенція, служителі культу. Голодомор 1932-1933 років вихором пронісся Калинівщиною. Смертність у 1933 році набула значних розмірів.

Фестиваль сатири та гумору

В результаті колективізації в Калинівці до кінця 1930 р. утворилось 2 колгоспи, було реконструйовано спиртзавод, відкрито 2 середні школи, кінотеатр, Будинок культури, поліклініку, розширилась бібліотека. Але дальшому розвитку перешкоджала Велика Вітчизняна війна.

22 липня 1941 року Калинівку окупували німецько-фашистські війська. В центрі селища гітлерівці влаштували гетто, на околиці – табір для військовополонених. Сотні євреїв було розстріляно в травні 1942 року. Та знаходились люди, що незважаючи на ризик і загрозу смерті переховували євреїв, рятували їх від фашистів. Однією з таких була калинівчанка Параска Вікторівна Володіна (Ворона). У 1998 році її було нагороджено медаллю «Праведник народів світу» за врятування євреїв під час окупації. За роки окупації було відправлено до Німеччини 430 чоловік. На шляху між Вінницею і Калинівкою споруджувалась штаб-квартира Гітлера «Вервольф», а на північ від Калинівки – штаб Гернінга. Військовополонених використовували на будівництві аеродрому, а з осені 1941 р. – возили на будівництво «Вервольфу». На боротьбу з ворогами піднімались безстрашні підпільники, народні месники. Підпільну групу в Калинівці очолив комуніст Микола Архипович, який перед війною працював тут секретарем райкому комсомолу. До березня 1944 року (визволення Калинівки) тут діяло партизанське з’єднання ім. Леніна, куди входило більш як 1300 чоловік, 9 наших земляків удостоєні звання Героя Радянського Союзу.

Не оминув Калинівщину і голод 1946-1947 років. Знову в селах з’явились збирачі хліба. Уповноважені мінзагу мали право без суду забирати в рахунок натуральних податків і корову, і теля, і домашні речі.

За час відбудови у післявоєнний період активно розвивалась інфраструктура міста. Сформувались в основному промислові підприємства міста, заклади торгівлі, побуту, культури і освіти. Активно розвивався агропромисловий комплекс. За досягнуті успіхи нашим землякам Димінському І.Й. – голові колгоспу «Більшовик» (м. Калинівка) та Рублю П.І.– агроному райсільгоспуправління присвоєно звання Героя Соціалістичної праці.

З давніх давен населення, що проживало на території нинішнього Калинівського району славилось працелюбством. До найдавніших промислів нашого краю відносились рибальство, мисливство, бджільництво, обробка вовни та волокна, деревообробні промисли та ремесла, гончарство, обробка шкіри, інші.

Славилась наша земля вишивальницями. Дівчата змагались між собою в доборі узору, у загальній композиції елементів орнаменту, в майстерності вишивання. Одяг був свого роду характеристикою майстерності дівчини, її працьовитості. Поганою нареченою вважалась та дівчина, що не освоїла цю майстерність змалку. Для нашого краю характерний у вишивці рослинний орнамент; кольори - чорний та червоний. Інколи вишивальниці користувались і жовтим кольором. І нині вишивають дівчата і жінки м. Калинівки. Схожі на музеї художньої вишивки оселі Явної Н.О., Услової Н.О., Захарченко-Фрусевич Г.А., Шафрановської А.В. Вмілими вишивальницями є також Чорна О.В. та Рябцева О.С. Нині проживають і творять майстер пензля Тимофєєв В.М. та плеяда молодих художників: Цешківський А.М., Новченкова О.А., Зубко В.М.

Природа навколо чудова, вражають краєвиди. Неподалік від Калинівки знаходиться Чорний ліс, де за давніх часів ховалися від нападників місцеві жителі. В цьому лісі можна було (за недавніми описами – пару десятиліть тому) зустріти куницю, ласок, білок, козу і навіть лося. При в’їзді в Калинівку видніється скляна церква.

Історія її виникнення така. В липні 1923 року стояв хрест, проходячи біля нього червоноармієць з гвинтівки вистрелив в хрест. Сталося диво – з хреста потекла кров. Подивитися і поклонитися Калинівському диву приходили десятки тисяч людей, багато з них одержали зцілення і стали здоровими. В пам`ять цих подій в 1992 році на місці зруйнованого комуністичною владою хреста, було встановлено новий. В 1997 році була збудована вівтарна частина церкви, а в 2000 році було добудовано скляну галерею і розмальовано вівтар.

Дружелюбівка

Історична назва села Дружелюбівка — село Курава, перші згадки про яке в архівних документах датуються 1570 роком. У XVI–XVIII століттях входило до складу Вінницького повіту Брацлавського воєводства Речі Посполитої до Прилуцького ключа Божецьких.

У 1797 році в складі Бердичівського повіту ввійшло до Київської губернії Російської імперії. Після утворення СРСР у 1923 році увійшло до складу Калинівського району УСРР (після 1937 р. — УРСР).

У серпні 2015 року село увійшло до складу новоствореної Калинівської міської громади.

Економіка та соціальна сфера

Географія

Калинівка розкинулася на Подільській височині, вздовж берегів маленької річки Жерді, притоки Південного Бугу, за 26 км на північ від обласного центру.

Промисловість

Нині Калинівка одне з передових міст Вінницької області. Калинівка має багатогалузевий виробничий комплекс, провідне місце в якому займає харчова промисловість. Основні промислові підприємства міста: ЗАТ "Калинівський машзавод" (буртоукладальна техніка, обладнання для сушіння молока), ТОВ "Калинівський ЕЗДМ" (плити деревостружкові), ВАТ "Вінніфрут" (соки), парфумерно - косметична фірма "Коне" (одеколони), СТОВ "Корделівський цукровий завод" ( цукор), ВАТ "Агромаш"(труби, борони, агрегати комбіновані), ЗАТ "Калина" (швейні вироби), консервний завод (консерви), ВАТ "Ремонтно-механічний завод" (плоскорізи, культиватори), "Перша національна миловарна компанія" (мило), Калинівський молокозавод (молоко, сир, масло).

ТОВ ’’Калинівський ЕЗДМ’’ виробляє деревинно стружкові плити. Потужність – 96 тис. м3. Чисельність працюючих на підприємстві – 450 чоловік. Експорт складає 35% - Польща, Росія, Азербайджан, Грузія, Молдова.

ЗАТ "Калинівський машинобудівний завод". На підприємстві виготовляють: буртоукладочні машини, авторозгрузчики гідравлічні, молокосушки, товари народного споживання, в тому числі котли опалювальні газові різних модифікацій. Чисельність працюючих на заводі - 500 чоловік.

ТОВ "Вінніфрут". Види діяльності: виробляють безалкогольні напої, фруктові та овочеві соки. На підприємстві працює 950 чоловік.

ВАТ "Калинівський агромаш" - нині по праву вважається одним з кращих промислових підприємств району. Широкої популярності у споживачів набула ґрунтообробна техніка з маркою Калинівського "Агромашу". Уже декілька років підприємство випускає агрегати для обробітку ґрунту "АК - 4", які працюють на полях не тільки Вінницької області, а й Чернігівської, Херсонської, Харківської областей. Великого попиту у сільськогосподарських виробників набула удосконалена пружинна борона для знищення бур`янів "БПШ - 8", використання якої дозволяє на 60-70 відсотків знищувати бур`яни. Велику роль має власне виробництво труб, яке нині є основним видом виробництва. «За вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу» у 2001 році підприємство нагороджено Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України. Постійна орієнтація підприємства на потреби і побажання замовників, багаторічний досвід в ремонті, застосування прогресивних технологій і кваліфіковані кадри дозволяють акціонерному товариству успішно функціонувати і бути конкурентноздатними на ринку України. Покупцями продукції підприємства є представники майже всіх регіонів України. Роботи виконуються в найкоротші строки і з збереженням високої якості і гарантії. Продукція підприємства неодноразово експортувалась на відомих міжнародних і регіональних виставках. Протягом 2004 р. в економіці міста зберігалась позитивна тенденція нарощування обсягів промислового виробництва, темп росту у виробничій галузі за 9 місяців склав 123,3%.

Будівельний комплекс нараховує 6 організацій, що здійснюють будівельні та ремонтні роботи Зокрема: ЗАТ "Калинівське БМУ- 5", Державна будівельна фірма "Альфа", Калинівське районне дорожне державне підприємство "Калинівський райавтодор", ТОВ "Калинівський райміжгоспбуд", Калинівська міжгосподарська шляхова будівельна дільниця, Калинівська госпрозрахункова дорожна дільниця Вінницького ДЕП та приватні фірми, які виконують ремонтно-будівельні роботи згідно європейських стандартів.

Транспорт

Усі населені пункти району з`єднані між собою дорогами з твердим покриттям та надійним автобусним сполученням.
Калинівка - важливий залізничний вузол на лініях Київ - Одеса, Київ – Кам`янець-Подільський , Бердичів - Вінниця.
Вантажні пасажирські перевезення в Калинівському районі здійснюються ВАТ "Корделівське АТП 10561", ДП "Віннтрас", ВАТ "Калинівське АТП 10509", та 11-ма приватними перевізниками. ВАТ «Калинівське АТП 10509» нагороджено Дипломом комітету транспорту і зв`язку Верховної Ради України в 2004 р., як лідера транспортної галузі загальноукраїнського проекту «Україна - транспортна».

Зв`язок

Калинівський район має 100 % покриття державних, обласних телеканалів та стійкий мобільний зв`язок. Районний вузол зв`язку обладнаний сучасними, зручними кабінами для виходу в Інтернет. Також вихід в Інтернет доступний і для звичайних користувачів у квартирах і будинках, що забезпечують ’’ВАТ Укртелеком’’ та ’’ТОВ Архімед’’.

Медицина

Мережа медичних закладів району складається з центральної районної лікарні на 290 ліжок, Пиківської дільничної лікарні на 15 ліжок, 12 лікарських амбулаторій, 34 фельдшерсько-акушерських пунктів. Щороку в закладах медицини району стаціонарну допомогу отримують 12 тис. жителів, виконуються 4 тис. операційних втручань, а також мікрохірургічні операції на органах зору. Діє понад 50 аптечних закладів.

Освіта

В систему освіти Калинівського району входить 39 загальноосвітніх шкіл, в яких навчається 8876 учнів, технологічний технікум та 2 професійно технічних училища №21, №32, в яких навчаються відповідно 750 та близько 1000 юнаків та дівчат, 1247 дітей відвідують 19 дошкільних навчально-виховних закладів.

Культура

В Калинівці діє центральна районна бібліотека, яка в останні роки досягла високого рівня розвитку. При калинівській бібліотечній системі в районі існує 36 її бібліотек-філій.

Індикатори розвитку

Швидкість Інтернету
100 Mb/s
Автобусне сполучення
Так
Залізнична станція

Калинівка I, Калинівка II

1 км
Найближчий аеропорт
23 км
Пошта
Так
Лікарня
Так
Медпункт
Так
АЗС
Так
Пляж
Так
Річка

річка Жердь - https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%96%D0%B5%D1%80%D0%B4%D1%8C

Так
Рибалка
Так
Ліс
Так
Гриби
Так
Ягоди
Так
Полювання
Так
Банки
Так
Банкомати
Так
Ресторани
Так
Паркінг
Так
Служби таксі
Так
Над рівнем моря
288 м
Температура літом
18 C
Температура зимою
-5 C
Середня зарплата
4019 грн
Найближче місто

Вінниця

26 км
Релігії
3 конфесій